Ve Finsku se žije nejlépe. Česko je těsně za první dvacítkou

Zdroj fotografie: freeimages.com/Alexis Olson

Česká republika je podle nového světového průzkumu dvaadvacátou nejlepší zemí pro život. Státy byly hodnoceny podle mnoha kritérií, jakými jsou například kvalita životního prostředí, přístup ke vzdělání nebo lidská práva. Kvalitu života, takzvaný Index sociálního pokroku, vyjadřuje dohromady 53 parametrů.

Nejvíce bodů získala Česká republika v kritériu základních lidských potřeb, ve které se celosvětově umístila dokonce na čtvrtém místě. Češi tak mají perfektní dostupnost zdravotní péče, vysokou úroveň bezpečnosti v zemi a bezproblémový přístup k pitné vodě. V jiném hodnocení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se Česko umístilo ještě o stupínek výše. V tomto žebříčku je ale pozadu v oblasti příjmů, zdraví nebo bydlení.

Celému hodnocení kraluje Finsko a to jak podle Indexu sociálního pokroku, tak i v žebříčku OECD. Dále jsou v první desítce země jako Kanada, Dánsko, Austrálie nebo Švýcarsko. Do první dvacítky se pak vešly pouhé tři mimoevropské státy. Na opačném pólu hodnocení se nacházejí vesměs africké a středoasijské státy, na úplném chvostu je pak Středoafrická republika s Afghánistánem. Index sociálního pokroku existuje teprve čtvrtým rokem a funguje jako alternativa k měření HDP.

Zdroj: rozhlas.cz

Autor článku

Profilový obrázek