Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vážná nemoc, o které se nemluví. Nová platforma pomůže ženám trpícím endometriózou

Endometrióza už nemá být tabu. Foto: Michala Rusaňuková, GM Restaurant

Endometriózou trpí jedna z deseti žen. Informovanost o tomto onemocnění přesto zůstává tristní. To chce změnit nově vzniklá platforma ENDO Talks CZ. Pacientkám nabídne podporu, potřebné informace, podcasty a do budoucna i podpůrné centrum.

Po několikaměsíčních zdravotních obtížích si Misha Lebeda vyslechla na začátku roku 2020 svou diagnózu – endometrióza. Překvapilo ji ale, že o nemoci nikdy neslyšela a vlastně ani neví, kde informace hledat. „Endometrióza je tkáň podobná děložní sliznici, která se z neznámého důvodu uchytí kdekoliv v těle mimo dělohu a tam může způsobovat srůsty. Nejčastěji se nachází v dutině břišní, například na vejcovodech, na vaječnících nebo na děloze. Existují také výjimečné případy, kdy se endometrióza našla například i na plících nebo jiných orgánech,“ přibližuje zákeřnost onemocnění Misha Lebeda.

Autorka projektu Misha Lebeda si nemocí sama prošla. Foto: Michala Rusaňuková, GM Restaurant

Přesto, že endometrióza může být jednou z příčin ženské neplodnosti, osvěta je nejen v tuzemsku minimální. Podle zakladatelky iniciativy ENDO Talks CZ je to nejen kvůli malému množství výzkumů, ale i mnohým tabu, která jsou se symptomy nemoci spojena. „Bolestivá menstruace a sex, které patří mezi projevy nemoci, jsou často bagatelizovány. Nejen v laické veřejnosti, i v odborné veřejnosti se často bere bolestivá menstruace za normální a za projev ženské přecitlivělosti,“ vysvětluje Lebeda.

Její projekt ENDO Talks CZ chce proto dodat ženám odvahu o svých obtížích otevřeně mluvit a požádat lékaře o expertní vyšetření. V budoucnu si pak klade za cíl zbudování podpůrného centra, kde se ženy s endometriózou dozví o možnostech léčby a propojí se s odborníky i s ostatními pacientkami. V neposlední řadě chce projekt participovat na změně systému v hodnocení endometriózy pojišťovnami a podílet se na osvětě. „Pamatuji si ten pocit strachu a bezmoci, se kterým jsem odcházela z nemocnice a dlouhé měsíce googlení. Když jsem se o nemoci chtěla dozvědět víc, musela jsem pátrat sama. Je moc dobře, že se o endometrióze začíná více mluvit a ženy i lékaři sdílejí své zkušenosti,“ kvituje vznik iniciativy Jitka Bechyňová, které byla nemoc diagnostikována před pěti lety.

Projekt Endotalks chce spojovat ženy trpící nepříjemnou nemocí. Foto: Endotalks

ENDO Talks CZ funguje od února letošního roku. Na svou činnost se nyní snaží vybrat peníze prostřednictvím platformy Donio. Fanoušci iniciativy mohou finančně přispět na pokrytí nákladů nebo se zapojit jako dobrovolníci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…