Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoční kamion jako z reklamy. Nadšenci ze Středokluk rozdávají radost adventním vozem

Červenou Avii zdobí sedm tisíc světélek. Zdroj: archiv Vratislava Svobody

Sednout do červené Avie, rozsvítit tisíce světélek a vyrazit do ulic. To je každý adventní víkend úkol hasiče Vratislava Svobody ze středočeské obce Středokluky. S adventním alegorickým vozem alespoň na dálku nahrazuje místním zrušené vánoční akce. A má úspěch. Návštěvu adventního speciálu si už objednávají i okolní obce.

V obcích Středokluky to obvykle v adventním čase žije. Když se všechny plánované akce musely vzhledem k aktuálním opatřením zrušit, vymysleli akční členové místního spolku Oživení jinak originální náhradu. Starší červené hasičské Avii, kterou spolek využívá, dali sváteční kabátek.

Adventní alegorický vůz rozdává radost na dálku. Zdroj: archiv Vratislava Svobody

„Chtěli jsme místní potěšit alespoň na dálku. Nakoupili jsme proto světélka a výzdobu a vytvořili adventní alegorický vůz. Celkem na něm svítí sedm tisíc žárovek, na vleku jsou čtyři velké adventní svíčky, které postupně rozsvěcíme,“ říká autor nápadu Vratislav Svoboda a dodává, že světelnou podívanou doprovází zvuk koled z reproduktorů.

Nepřehlédnutelný vůz vyráží do ulic Středokluk vždy v sobotu a v neděli. Velmi brzy se stal mezi obyvateli obce populárním. „Na akci máme obrovskou odezvu. Lidi nám volají, když kolem nich projedeme, vyhlížejí nás, mávají a nadšeně fotí. Dokonce máme už i poptávky z okolních obcí,“ dodává Svoboda, který bude muset do své pravidelné vánoční trasy přidat další zastávky.

Podívejte se na vánoční vůz v akci ve videu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.