Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Zoo Brno se po 21 letech narodila mláďata sovice sněžní

Zdroj fotografie: zoobrno.cz

Celkem šest sovic sněžných, neboli pár se čtyřmi mláďaty, můžete nově navštívit v brněnské zoo, konkrétně v expozici Beringie. O celkem čtyři mláďata pečuje samice Helga a samec Hugo na Mniší hoře po celých 21 letech, kdy se odchov podařil naposledy. Mláďata jsou aktuálně na dobré cestě k úspěšnému odchovu.

Mláďata sovic se přitom v zoo vylíhla už v loňském roce. „Samice Helga se starala o tři malé sovice už loni. Byli to ale její první potomci a bohužel nepřežili. Letos si k vylíhnutí a péči o mláďata vybrala jiné místo a zatím to vypadá, že je vše na dobré cestě,“ řekl Petr Suvorov, kurátor chovu ptáků ze zoologické zahrady. Samice snesla dvě neoplozená vejce už v roce 2017, minulý rok v zoo zaznamenali neúspěšný odchov, letos samička snesla sedm vajec, z nichž se pět vylíhlo a celkem čtyři mláďata přežila.

Sovice sněžné jsou specifické svou pohlavní dvojtvárností ve zbarvení peří. Zatímco samci jsou bílí, samičky mají kropenaté peří. Jedná se také o jeden z mála druhů sov, které jsou aktivní ve dne. I když sovice žijí na severu, výjimečně je lze potkat na několika místech v Evropě, a dokonce i v Česku. „Sovice mohou být v budoucnu ohrožené kvůli globálnímu oteplování. Přestože to zatím není dostatečně vědecky potvrzené, byl jejich statut poprvé v historii vyhodnocen jako „vulnerable“, tedy zranitelný,“ dodal kurátor Suvorov.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.