Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Zoo Brno se po 21 letech narodila mláďata sovice sněžní

Zdroj fotografie: zoobrno.cz

Celkem šest sovic sněžných, neboli pár se čtyřmi mláďaty, můžete nově navštívit v brněnské zoo, konkrétně v expozici Beringie. O celkem čtyři mláďata pečuje samice Helga a samec Hugo na Mniší hoře po celých 21 letech, kdy se odchov podařil naposledy. Mláďata jsou aktuálně na dobré cestě k úspěšnému odchovu.

Mláďata sovic se přitom v zoo vylíhla už v loňském roce. „Samice Helga se starala o tři malé sovice už loni. Byli to ale její první potomci a bohužel nepřežili. Letos si k vylíhnutí a péči o mláďata vybrala jiné místo a zatím to vypadá, že je vše na dobré cestě,“ řekl Petr Suvorov, kurátor chovu ptáků ze zoologické zahrady. Samice snesla dvě neoplozená vejce už v roce 2017, minulý rok v zoo zaznamenali neúspěšný odchov, letos samička snesla sedm vajec, z nichž se pět vylíhlo a celkem čtyři mláďata přežila.

Sovice sněžné jsou specifické svou pohlavní dvojtvárností ve zbarvení peří. Zatímco samci jsou bílí, samičky mají kropenaté peří. Jedná se také o jeden z mála druhů sov, které jsou aktivní ve dne. I když sovice žijí na severu, výjimečně je lze potkat na několika místech v Evropě, a dokonce i v Česku. „Sovice mohou být v budoucnu ohrožené kvůli globálnímu oteplování. Přestože to zatím není dostatečně vědecky potvrzené, byl jejich statut poprvé v historii vyhodnocen jako „vulnerable“, tedy zranitelný,“ dodal kurátor Suvorov.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…