Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Zoo Brno se po 21 letech narodila mláďata sovice sněžní

Zdroj fotografie: zoobrno.cz

Celkem šest sovic sněžných, neboli pár se čtyřmi mláďaty, můžete nově navštívit v brněnské zoo, konkrétně v expozici Beringie. O celkem čtyři mláďata pečuje samice Helga a samec Hugo na Mniší hoře po celých 21 letech, kdy se odchov podařil naposledy. Mláďata jsou aktuálně na dobré cestě k úspěšnému odchovu.

Mláďata sovic se přitom v zoo vylíhla už v loňském roce. „Samice Helga se starala o tři malé sovice už loni. Byli to ale její první potomci a bohužel nepřežili. Letos si k vylíhnutí a péči o mláďata vybrala jiné místo a zatím to vypadá, že je vše na dobré cestě,“ řekl Petr Suvorov, kurátor chovu ptáků ze zoologické zahrady. Samice snesla dvě neoplozená vejce už v roce 2017, minulý rok v zoo zaznamenali neúspěšný odchov, letos samička snesla sedm vajec, z nichž se pět vylíhlo a celkem čtyři mláďata přežila.

Sovice sněžné jsou specifické svou pohlavní dvojtvárností ve zbarvení peří. Zatímco samci jsou bílí, samičky mají kropenaté peří. Jedná se také o jeden z mála druhů sov, které jsou aktivní ve dne. I když sovice žijí na severu, výjimečně je lze potkat na několika místech v Evropě, a dokonce i v Česku. „Sovice mohou být v budoucnu ohrožené kvůli globálnímu oteplování. Přestože to zatím není dostatečně vědecky potvrzené, byl jejich statut poprvé v historii vyhodnocen jako „vulnerable“, tedy zranitelný,“ dodal kurátor Suvorov.

Související články

Zaručeně zlepší den

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…