Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodili vzácní dravci

Mládě hadilova. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Další úspěch si připsali ošetřovatelé ptáků v Safari Parku Dvůr Králové. V nedávné době se tam vylíhla dvě mláďata hadilovů písařů. Tento druh ptáků se v lidské péči rozmnožuje zcela výjimečně. Dvorský safari park je jediné místo, kde se to v České a Slovenské republice podařilo.

Dospělý jedinec hadilova. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Další úspěšná snůška potvrzuje, že jsme zcela zvládli problémy, se kterými se chov v lidské péči obvykle potýká,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský, jehož týmu se odchov povedl. Mláďata, která se vylíhla na začátku července, nyní čeká zevrubná prohlídka včetně vážení a určení pohlaví.

Hadilov písař dostal své české jméno podle prodloužených per na zátylku, která připomínají náčiní starých písařů. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Odchovy hadilovů jsou zcela mimořádné, v uplynulém roce se podle dostupných údajů vylíhlo v zoologických zahradách na celém světě pouze sedm mláďat. Safari Park Dvůr Králové rozmnožil hadilovy poprvé v roce 2009. Od té doby se jich tam narodilo celkem 23, úspěšně odchovat se jich povedlo 15. Zoo se tím řadí mezi nejúspěšnější chovatele těchto dravců na světě.

Druhové jméno získal hadilov proto, že v přírodě loví hady poměrně často, troufne si i na ty jedovaté. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Hadilov písař je dravec vyskytující se v subsaharské Africe, je ohrožený vyhubením. Tito ptáci se v přírodě živí lovem hadů, a to dokonce jedovatých. Zabíjejí je pomocí mimořádně dlouhých a silných nohou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.