V prestižní mezinárodní designové soutěži uspělo pět českých výrobků

Zdroj fotografie: Skinners

O tom, že čeští designéři patří ke světové špičce, pochybuje už málokdo. Dalším důkazem může být pětice českých výrobků, které uspěly v mezinárodní soutěži a získaly ocenění Red Dot. Mezi pětku vyvolených patří stylový držák na kola ArchSPACE, ponožkoboty Skinners, židle a stůl vyrobené na zakázku, žížalí kompostér zvaný Vermikomposter a porodní lůžko od Linetu.

Originální ArchSPACE stojan na kola od designéra Martina Foreta vypadá jako srdce a jako nejdůležitější orgán lidského těla je také červený. „Ve stojanu se kolo nepoškrábe, jsou v něm zabudované gumové trubičky, které porotu nadchly,“ vysvětluje Foret. Druhým zajímavým počinem jsou ponožkoboty Skinners od Petra Procházky. Vypadají jako obyčejné ponožky, ale díky speciálnímu materiálu je s nimi možné pohodlně chodit po asfaltu.

Dalším oceněným projektem jsou židle a stůl Leaf od E-ggs Studio. Ti si však cenu neodnášejí poprvé, v roce 2011 získali cenu s „němým sluhou“ na odkládání věcí s názvem Petalo. Nyní porotu zaujali soupravou vyrobenou pro firmu TON. Předposledním vítězem ceny je vermikompostér. Podle spolumajitelky firmy Plastia Lenky Novotné mělo jít původně o multifunkční stoličku. Nakonec se do ní vešly i žížaly, které rozkládají bioodpad z kuchyně. Pátým oceněným je česká firma Linet bodující za své gynekologické křeslo. Na rozdíl od jiných křesel obsahuje spoustu inovativních prvků včetně možnosti ženy zvolit si klasický nebo alternativní způsob porodu.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek