V ostravské zoo se narodilo mládě damana pralesního

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady se mohou těšit z nového přírůstku. V minulých dnech se tam narodilo mládě vzácného damana pralesního. Tohoto drobného savce příbuzného se slony v současnosti chová jen hrstka zoologických zahrad na světě. Návštěvníci mládě mohou vidět v noční expozici v Pavilonu evoluce.

Odchování damana pralesního je poměrně složité, protože se zahrada nemůže opřít o zkušenosti žádných chovatelů. „Ostravská zoo byla první na světě, která s chovem tohoto druhu damana začala. Nyní mají pár damanů v Zoo Jihlava a jednoho zástupce mají i v lipské zoo,“ vysvětlila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. I proto založili ostravští chovatelé pracovní skupinu zaměřenou na damany, aby mohli získané zkušenosti sdílet s ostatními kolegy.

Zajímavostí je také, že samice porodila mládě na zemi a ne v porodní boudě na stromě, jak je to pravidlem u příbuzných damanů stromových. „Mládě je nyní vitální a velmi aktivní. Trpěliví návštěvníci tak mají velkou šanci jej zahlédnout,“ uvedla Nováková. Počkat si ale musejí na pozdní hodiny, protože damané jsou akční převážně v noci.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek