V Ostravě omezí sekání trávníků, aby podpořili návrat rostlin a živočichů do krajiny

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: moap.ostrava.cz

Představitelé městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz zavedli ve vybraných částech města nový způsob úpravy trávníků. Pracovníci města trávníky posekají jen dvakrát ročně. Nově vzniklé luční trávníky podpoří návrat rostlin a živočichů zpět do krajiny.

Z městského okolí mizí různé druhy rostlin a hmyzu. Částečně za to může nakrátko posekaný trávník, který se ve městech běžně seká i šestkrát za rok. „Sekání trávníku vysušuje plochy a ničí přirozený domov velkého množství živočichů, mnoha rostlinám vůbec nedovolí se rozvinout. Významně to snižuje biodiverzitu, ve městě pak zůstává jen několik málo odolných druhů, které takové zacházení snesou,“ uvedl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Rostislav Řeha.

Proto teď vznikají nejčastěji ve městských parcích oblasti podobné loukám. Luční trávníky pracovníci města opatří cedulkami a budou je sledovat. Podle Rostislava Řehy je bude zajímat, jaké druhy rostlin, brouků a motýlů se do městské části vrátí. Luční trávníky vzniknou například v Komenského sadech či parku Milady Horákové.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Jak udržet v krajině vodu? Díky českému projektu se do Krušných hor vrátila vláha

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.