V Olomouci vznikl unikátní studentský Freeshop

Zdroj fotografie: pixabay.com

Již nepotřebné kuchyňské nádobí, oblečení, ale třeba i trvanlivé potraviny mohou nově olomoučtí studenti nosit do originálního Freeshopu v areálu kolejí Univerzity Palackého. Kdo si naopak některou z věcí vybere, může si ji zdarma odnést.

O založení místa pro výměnu věcí mezi studenty se zasloužil spolek Udržitelný Palacký. Nápad vznikl v rámci kampaně Think Out of the Bin, jehož smyslem je zvýšit povědomí vysokoškoláků o odpadech a jejich dopadu na životní prostředí i ekonomiku.

„Založením Freeshopu reagujeme především na zbytečné plýtvání. Typickým příkladem je konec semestru, kdy studenti opouštějí své koleje a produkují největší množství odpadu. Věci, které můžeme najit v popelnicích, jsou ale stále funkční,“ uvedl zástupce spolku Udržitelný Palacký Štěpán Vaškevič. „Paradoxem je, že na začátku dalšího roku si noví studenti kupují stejné předměty, a tím dochází k obrovskému plýtvání penězi i přírodními zdroji,“ dodal Vaškevič.

Freeshop se nachází v areálu kolejí Bedřicha Václavka, kde mu vedení univerzity poskytlo prostory na jeden rok zdarma. „Univerzity by měly být vzorem veřejně prospěšných institucí a je skvělé, že studenti sami přicházejí s aktivitami, které směřují k udržitelnému rozvoji. Není úplně podstatné, jaké budou statistiky využitelnosti Freeshopu, ale důležité je to, co takové gesto symbolizuje,“ uvedl prorektor Univerzity Palackého Petr Bilík. Studenti místo plánují využít také k pořádání workshopů.

Autor článku

Profilový obrázek