V oblasti řeky Mekong objevili vědci desítky nových druhů rostlin a zvířat

Zdroj fotografie: Alexandre Teynié

Málo probádané oblasti deštných pralesů nás neustále překvapují svou rozmanitostí fauny i flóry. V poslední době se vědcům podařilo objevit v povodí asijské řeky Mekong 163 nových živočišných a rostlinných druhů. V době, kdy se spousta druhů dostává na červený seznam ohrožení, přináší nové objevy naději.

Podle Jimmyho Boraha ze Světového fondu na ochranu přírody je důležité chránit nové druhy, dokud tu stále jsou. „Širší Mekong je oblast připomínající málo prozkoumané regiony, které nás pravidelně zásobují novými objevy,“ uvedl Borah. Z živočišné říše stojí za zmínku had s duhovaným vzorkem na hlavě nebo gekon s bleděmodrou barvou kůže. Kromě nich se podařilo objevit i neobvyklý druh banánu.

Místním problémem jsou ale především pytláci. V rozsáhlé oblasti řeky Mekong zasahující na území Thajska, Kambodži, Barmy, Vietnamu, Laosu a části Číny se pohybuje spousta lovců snažících se získat části těl zvířat jako surovinu pro výrobu tradičních léků. Z tohoto hlediska jsou ohrožení zejména thajští tygři. I přes širokou osvětu v oblasti ochrany přírody a zejména zvířat se však na mnoha místech světa nedaří pytláctví potírat.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek