Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V moravskoslezských domovech pro seniory pomáhají i herci. Proč? #BoSmePartyja

Zdroj fotografie: msk.cz

Aktuálně celkem 224 dobrovolníků tvoří součást projektu Moravskoslezského kraje #BoSmePartyja a pravidelně dochází pomáhat do domovů seniorů v kraji. Divadelníci, studenti, ale taky kdokoli jiný s volným časem může zpříjemnit čas seniorům a zjednodušit práci tamním zaměstnancům.

Do projektu se může zapojit kdokoliv, kdo má volný čas a chuť. Zdroj fotografie: msk.cz

Dobrovolníci dle svých možností a volného času navštěvují domovy například jednou za týden nebo i častěji. Nejde přitom jen o lidi se zkušenostmi v oboru, ale všechny ochotné se zapojit. Nově se k projektu připojilo například Divadlo Petra Bezruče. „Kvůli pandemii nám proti naší vůli přibyl volný čas, a tak jsme rádi, že ho můžeme věnovat lidem, kteří se cítí osamělí. Neděláme jim žádné kašpárky, spíš se snažíme naslouchat a být jim nablízku. Čteme jim, nebo si povídáme. Naše divadelní maskérka si do domova nosívá kufřík, a tak babičky i dědečky zkrášluje. Stříhá jim vlasy, češe je, a taky s nimi samozřejmě klábosí,“ vysvětlila herečka Markéta Matulová.

Dobrovolníci si se seniory povídají, ale taky jim například předčítají. Zdroj fotografie: Facebook Dobrovolnické centrum ADRA Havířov

Projekt #BoSmePartyja vznikl loni v říjnu a přihlásilo se do něj více než 700 lidí. 300 z nich prošlo školením Dobrovolnického centra ADRA a aktuálně je aktivních 224 dobrovolníků. „Do projektu se přihlásili dobrovolníci z celého regionu,“ řekla vedoucí ostravského Dobrovolnického centra ADRA Dagmar Hoferková. „Doufám, že s nimi zůstaneme v kontaktu i po konci pandemie. Osamocených a smutných lidí je spousta, ať už tu řádí koronavirus, nebo ne,“ dodala.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…