Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V moravskoslezských domovech pro seniory pomáhají i herci. Proč? #BoSmePartyja

Zdroj fotografie: msk.cz

Aktuálně celkem 224 dobrovolníků tvoří součást projektu Moravskoslezského kraje #BoSmePartyja a pravidelně dochází pomáhat do domovů seniorů v kraji. Divadelníci, studenti, ale taky kdokoli jiný s volným časem může zpříjemnit čas seniorům a zjednodušit práci tamním zaměstnancům.

Do projektu se může zapojit kdokoliv, kdo má volný čas a chuť. Zdroj fotografie: msk.cz

Dobrovolníci dle svých možností a volného času navštěvují domovy například jednou za týden nebo i častěji. Nejde přitom jen o lidi se zkušenostmi v oboru, ale všechny ochotné se zapojit. Nově se k projektu připojilo například Divadlo Petra Bezruče. „Kvůli pandemii nám proti naší vůli přibyl volný čas, a tak jsme rádi, že ho můžeme věnovat lidem, kteří se cítí osamělí. Neděláme jim žádné kašpárky, spíš se snažíme naslouchat a být jim nablízku. Čteme jim, nebo si povídáme. Naše divadelní maskérka si do domova nosívá kufřík, a tak babičky i dědečky zkrášluje. Stříhá jim vlasy, češe je, a taky s nimi samozřejmě klábosí,“ vysvětlila herečka Markéta Matulová.

Dobrovolníci si se seniory povídají, ale taky jim například předčítají. Zdroj fotografie: Facebook Dobrovolnické centrum ADRA Havířov

Projekt #BoSmePartyja vznikl loni v říjnu a přihlásilo se do něj více než 700 lidí. 300 z nich prošlo školením Dobrovolnického centra ADRA a aktuálně je aktivních 224 dobrovolníků. „Do projektu se přihlásili dobrovolníci z celého regionu,“ řekla vedoucí ostravského Dobrovolnického centra ADRA Dagmar Hoferková. „Doufám, že s nimi zůstaneme v kontaktu i po konci pandemie. Osamocených a smutných lidí je spousta, ať už tu řádí koronavirus, nebo ne,“ dodala.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…