V Itálii vyrostla stezka přes hladinu jezera. Tvoří ji téměř čtvrtmilionu plastových kostek

Zdroj fotografií: christojeanneclaude.net

Téměř jako Ježíš se nyní mohou cítit zvědavci, pokud se rozhodnou projít po jezeře Iseo nedaleko italského Milána. Ano, není to žádný překlep. Bulharský umělec Christo zde totiž nainstaloval svůj nový projekt, který návštěvníkům nabízí doslova chůzi po hladině. Podle Christa je smyslem díla pouze radost a krása a je nepotřebný pro všechny kromě autora samotného.

Tříkilometrový „zpevněný úsek jezera“ vede z vesnice Sulzano na dvojici ostrovů. Lidé si nejvíce díla užívají, když po něm kráčí, ale působivě vypadá i z výšky. „Není to žádná propaganda, nemá ani žádné poselství, je to čistě jen o pocitu. Musíte to dílo vidět, cítit, pohybovat se s ním a vnímat ho všemi smysly,“ vysvětlil účel díla Christo.

Ponton je tlustý 35 centimentrů a je tvořen 220 tisíci plovoucími kostkami z polyetylenu. Povrch pontonu pokrývá látka, která se zbarvuje podle aktuálního denního světla. I když na místě zůstane instalace pouze do 3. července, slibují si místní, že ji uvidí až půl milionu lidí. Christo se v minulosti prezentoval podobnými projekty, když například zabalil německý Reichstag do stříbrné folie nebo vytvořil vinylovou stezku v newyorském Central Parku.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku