V Hranicích na Moravě vyroste moderní sběrný dvůr fungující i jako galerie

Zdroj fotografie: facebook Chybik + Kristof Architects & Urban Designers

Při rozhovorech o sběrnách odpadu se leckomu vybaví nevábné místo plné špíny a nepříjemného zápachu. V Hranicích na Moravě se však snaží zkulturnit i taková místa. Do dvou let by zde měla vyrůst Galerie odpadu, která by měla být ojedinělá v celé Evropě. Tvůrci by rádi projekt pojali jako osvětu a návštěvníkům by ukazovali, jak se odpad zpracovává a recykluje.

Samotná stavba, jež bude mít kulatý tvar symbolizující recyklaci, by měla být vyrobena z opětovně využitých materiálů – betonu, skla nebo hliníku. „Podle mého názoru to bude první podobná věc v Evropě,“ uvedl Ondřej Chybík ze studia Chybik+Kristof Architects, které se na popud místní firmy Ekoltes ujalo návrhu stavby. Celý projekt by měl financovat právě jeden z manažerů Ekoltesu – František Smolka, který se prohlašuje za lokálního patriota.

Nový sběrný dvůr by mělo platit město společně s krajem z dotací na odpadové hospodářství. Pokud půjde vše podle plánu, Hraničtí se nové Galerie odpadu dočkají v roce 2019. Architekt projektu Chybík společně s Michalem Krištofem platí za komety ve svém oboru, loni dostali v Miláně cenu za nové sídlo pro státní podnik Lesy ČR. Obyvatelé Hranic na Moravě se tak mohou těšit na vskutku originální budovu, která kromě osvěty a užitku bude plnit i estetickou funkci.

Zdroj: respekt.cz

Autor článku

Profilový obrázek