V Hodoníně se narodilo vzácně zbarvené mládě jaguára

Zdroj fotografie: wikimedia.commons.org

V hodonínské zoo se předminulý měsíc narodilo mládě ohroženého jaguára. Samička přišla na svět nečekaně 17. září a podle chovatelů je zcela zdravá. Narodila se sedmileté samici Grácii, otcem je čtyřletý samec Tito. Týden po porodu vážila malá samička už 1700 gramů, přičemž každý týden přibere asi půl kilogramu.

Rodiče malé samičky spolu žijí už více než dva roky, a tak se s mládětem dalo počítat, ale i tak byli chovatelé narozením překvapeni. „Březost totiž nebyla na samici vůbec poznat a nezaznamenali jsme ani páření,“ uvedl chovatel Martin Dubšík. Matka se o mládě od porodu vzorně stará a dokonce ho agresivně brání i před chovateli. Ti museli oddělit i samce, jaguáři jsou totiž poměrně hbití a zákeřní.

Zajímavostí u mláděte je i barva jeho srsti. Je totiž černá, což je u jaguárů neobvyklé – jedná se totiž o vzácný melanismus, který se týká i otce malé samičky. Jaguáři totiž mají většinou žlutohnědou srst se skvrnami, jakou má i matka Grácie. Právě kvůli kožešině jsou jaguáři ve volné přírodě loveni, proto jejich počty rapidně klesají. Jaguáři běžně obývají pralesy střední a jižní Ameriky a dorůstají délky až 180 centimetrů s váhou do 120 kilogramů.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek