V Česku letos vyrostou centra pro léčbu vzácných chorob

Zdroj fotografie: pixabay.com

V České republice trpí některou z ojedinělých nemocí desetitisíce Čechů. Právě pro ně by měla vznikat nová specializovaná centra, ve kterých se choroby mají léčit. První centra by podle České asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO) a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly měla být funkční do pěti měsíců.

Všechna střediska se mají stát součástí Evropských referenčních sítí, které právě díky vzájemné spolupráci usnadňují získávání zkušeností ze zahraničí. „Lékaři mohou například zadávat jednotlivé případy do systému a svolat mezinárodní tým ke konzultaci,“ uvedl místopředseda ČAVO René Břečťan. Vzhledem k tomu, že léčbu v zahraničí nepokrývají zdravotní pojišťovny v plné výši, bude se problematikou pravděpodobně zabývat i ministerstvo zdravotnictví.

V tuzemsku je v současnosti popsáno zhruba 7000 vzácných chorob, kterými trpí desítky, maximálně stovky lidí. Pouze pět procent z nich má možnost nemoc léčit. V největší míře se jedná o vrozené vývojové vady, poruchy metabolismu nebo jiné genetické poruchy. Právě kvůli rozpoznání některých vrozených nemocí zavedlo Česko v roce 2009 novorozenecký screening, při kterém z kapky krve odhalí 13 z 45 rozpoznatelných nemocí. Screening je součástí Národní strategie pro vzácná onemocnění.

Autor článku

Profilový obrázek