V Česku by mohla brzy jezdit mobilní laboratoř pro zkoumání podezřelých látek

Zdroj fotografie: pixabay.com

V České republice existuje v současnosti jediná laboratoř pro zkoumání a analýzu podezřelých chemických, radiačních a biologických látek. Ta se nachází poblíž Příbrami a podezřelé látky do ní sváží automobily z celé republiky. Brzy by však mohla být doplněna o novou mobilní kontejnerovou laboratoř, která by měla stát v řádech desítek milionů korun.

Problémem je právě dostupnost stávající laboratoře ze vzdálenějších koutů Česka. „S výzkumným ústavem vedeme vážnou debatu o tom, jestli by nebylo dobré mít nějakou mobilní laboratoř, jestli toto velké zařízení nepřenést na automobil a mít trošku flexibilnější přístup,“ uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.  Podle ředitele ústavu Tomáše Dropy se pracovníci setkávají s různými potenciálně nebezpečnými látkami. „Například před volbami se objevují anonymy z bílými prášky. Nebezpečí musíme buď potvrdit, nebo vyvrátit,“ uvedl Dropa.

Díky laboratoři je možné identifikovat drogy, kyanidy nebo radioaktivní látky po zaniklých laboratořích. „Stává se, že nějaká firma zkrachuje a zbude po ní sklad takového chemicko-biologicko-radiačního pel melu,“ dodal Dropa. Laboratoř provozuje Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, což je veřejná instituce zřízené Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) za účelem výzkumné a vývojové činnosti v oblasti chemických, biologických a radioaktivních látek.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek