V celoevropském měřítku patří Česko mezi dvacet ekonomicky nejaktivnějších států

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

HDP v Česku loni dosáhlo osmdesát čtyři procent unijního průměru. To je v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi jeden z nejlepších výsledků. Za Českem zaostává Slovensko, jehož HDP tvoří sedmdesát šest procent průměru Evropské Unie, či Slovinsko (osmdesát tři procent), které se nám podařilo předehnat poprvé od začátku vedení této statistiky v roce 2006.

Hrubý domácí produkt (HDP) měří výkonnost ekonomiky. Je to korunová hodnota spotřeby, investic, vládních nákupů a čistých vývozů v daném období na určitém území. Tento ukazatel má jednoznačně nejvyšší (oproti zbytku EU) Lucembursko. Místní HDP se tu bez přestání pohybuje nad dvojnásobkem evropského průměru. Nyní má hodnotu dvě stěšedesát tři procent.

Obdivuhodné zlepšení ekonomické situace v Česku vysvětluje analytik společnosti Deloitte David Marek dobrým stavem, ve kterém Česká republika zdědila svoji ekonomiku po pádu socialismu. V porovnání se Slovenskem, Polskem a Maďarskem na tom bylo Česko nejlépe a dokázalo si dobrou pozici dále udržet. Česko se tak může radovat ze svých postupných krůčků k úspěchu. Pokud se růst HDP ještě zrychlí, bude si naše země schopná udržet přední pozici v žebříčku srovnávajícím nás s ostatními státy EU dlouhodobě.

Rostoucí trend zaznamenalo v posledních letech také Slovensko. Od roku 2006 rostlo významně rychleji než Českoa dokázalo v posledních dvou letech předehnat i trápící se Řecko.

Nejchudší zemí EU je dlouhodobě Bulharsko, i to ale zaznamenává od zahájení měření neustálý růst. V roce 2006 začalo na třiceti sedmi a dnes je už na čtyřiceti pěti procentech. Tento postup téměř neovlivnila ani ekonomická krize.

 

 

Autor článku

Profilový obrázek