V Brně vzniká unikátní lék vyráběný z buněk pupečníku

Zdroj fotografie: PrimeCell

Brněnští vědci se snaží vyvinout lék na imunitní choroby a degenerativní nemoci z buněk pupečníku. Lék by měl pomoci například po infarktu, u nemoci kloubů, po mozkové mrtvici nebo po transplantaci kostní dřeně. Pokud by vývoj šel podle plánu, lék by mohl být klinicky testovaný v roce 2019, na trh by se dostal o pět let později.

Biomateriál budou vědci získávat po souhlasu rodičů od novorozenců z Fakultní nemocnice Brno. „Tkáň pupečníku je sice biologickým odpadem, my z něj ale vyvineme lék budoucnosti,“ uvedla ředitelka společnosti PrimeCell Dagmar Hrůzová. Kromě PrimeCell se na vývoji a testování léku podílí i Mezinárodní centrum klinického výzkumu a korejská firma Hans Biomed.

Buňky pupečníku mají unikátní vlastnosti. „Mohou ovlivnit imunitu, čehož bychom chtěli využít u transplantací kostní dřeně. Dále mají i regenerativní vlastnosti a umí zrychlit hojení tkáně,“ dodala Hrůzová. Na výživu a množení buněk použijí výzkumníci bioreaktor, který také ušetří náklady a personál. „Pupečník má asi 10 milionů buněk, ale díky bioreaktoru jich za týden budeme mít sedmdesátkrát více,“ vysvětlila Hrůzová. Léky z jednoho pupečníku by tak mohly pomoci až desítkám pacientů.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek