Březen již tradičně nabídne několik jasných nocí, díky kterým budeme moci na obloze sledovat zodiakální světlo. Nejlepší šanci budete mít ve večerních hodinách po západu slunce po 18. březnu, tedy po úplňku. Co nás čeká?
Zodiakální světlo kopíruje rovinu zodiaku, proto dostalo toto jméno. Táhne se od obzoru až k souhvězdí blíženců. Ideálně ho můžete pozorovat v lokalitách s čistým vzduchem a minimálním světelným smogem, tedy co nejdále od rušných měst a ve vyšší nadmořské výšce. Přát vám musí také čisté nebe. Tak hurá na hory!
Zodiakální světlo se dá pozorovat i v září, a to v ranních hodinách. A jak vlastně vypadá? Jde o sluneční světlo rozptýlené na slabém kosmickém prachu. Dříve si astrofyzici mysleli, že jde o prach z rozpadlých planetek a komet, ovšem po průletu sondy Juno, která mířila k Jupiteru, se zjistilo, že jde o částice z prachových bouří z Marsu.
Malá zajímavost na závěr. Zkoumáním zodiakálního světla se zabýval také kytarista světově známé skupiny Queen Brian Harold May. Málokdo o něm ví, že má doktorský titul z astrofyziky a zodiakální světlo bylo právě tématem jeho disertační práce. Tak se nezapomeňte pořádně dívat a broukat si při tom hitovky od Queen.
Zdroj: In-pocasi.cz
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…