V Brdech letos vyrostou nové cyklotrasy a stezky pro chodce

Zdroj fotografie: Správa CHKO Brdy

Díky zpřístupnění mnoha nových cest v bývalém vojenském areálu v Brdech mohli turisté objevovat desítky nových tras v takřka panenské přírodě. Za celý minulý rok, kdy byl vojenský újezd zrušen a kde na jeho místě vznikla chráněná krajinná oblast, byly vyznačeny pouze cyklostezky při okraji areálu a trasa vedoucí k Padrťským rybníkům.

Nově by ještě před začátkem sezóny měly být vyznačeny desítky kilometrů dalších tras. „Problémem je zaminování některých částí Brd, proto nemůžeme zatím všechny trasy propojit,“ vysvětlil starosta Spáleného Poříčí na Plzeňsku Pavel Čížek. Vzniknout by měly i některé značené cesty mimo Brdy, dále pak trasy napojující se na hlavní cyklostezku k Padrťským rybníkům. Také je v plánu propojit oblast s Příbramí a se Strašicemi.

Po otevření újezdu zaznamenali pracovníci infocentra a radnice ve Spáleném Poříčí mírný nárůst turistů. „Před šesti lety jsme na infocentru měli zhruba 1500 lidí ročně, loni jsme překročili metu deseti tisíc návštěvníků,“ uvedl Čížek. Podle něj se do Brd vypravovali především cykloturisté, kteří jsou zvyklí pracovat s navigací nebo mapou, takže značení až tolik nepostrádali. „Starší lidé se k nám ale báli vypravit, aby se v lesích neztratili,“ dodal Čížek. Zejména pro ně a rodiny s dětmi je tak nové značení tras určeno.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek