V Austrálii se narodilo mládě kriticky ohroženého vombata severního

Zdroj fotografií: commons.wikimedia.org/Eva Hejda; pexels.com

Populace australských vombatů severních za poslední roky dramaticky klesá. Podle odborníků žije ve dvou koloniích v Queenslandu posledních 251 jedinců jednoho z nejohroženějších zvířecích druhů na Zemi. V minulých týdnech se ale narodilo mládě v rezervaci Richarda Underwooda nedaleko města St. George. Jedná se o první narozené mládě vombata v této rezervaci za posledních pět let.

Na pouhých patnácti čtverečních kilometrech v pouhých sedmdesáti norách žije extrémně ohrožený vačnatec, který byl dlouhé roky považován za vyhynulého. Až ve třicátých letech minulého století se podařilo objevit asi třicítku jedinců. Existují tři druhy vombatů – kromě kriticky ohroženého vombata severního také málo dotčený vombat obecný a téměř ohrožený vombat chluponosý.

Nový přírůstek představuje velkou naději pro kolonii nedaleko města St. George, jelikož místní populace vombata severního čítá pouhých jedenáct kusů. Narození mláděte dokazuje, že se nový samec v kolonii, kterého minulý rok k St. George přesunuli, skvěle adaptoval. Kromě jedenáctky těchto jedinců žije dále 240 vombatů severních v Národním parku Epping Forest. Vombaty v přírodě nejvíce ohrožují divocí psi, nemoci a boj o potravu s klokany.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek