V Americe vytvořili počítačovou hru jako lék ADHD u dětí

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: archiv projektu

Ve Spojených státech budou lékaři nově využívat při léčbě dětí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) počítačovou hru Endeavor. Videohru vytvořila firma Akili a je určena pro děti od osmi do dvanácti let.

Ukázka ze hry. Zdroj fotografie: Endeavor

Hra zaměstnává mozek dítěte několika úkoly najednou a má za cíl zlepšit jeho schopnost udržení pozornosti. Díky algoritmům se navíc hra přizpůsobuje individuálním potřebám každého dítěte a neustále ho tak povzbuzuje ke zdokonalování výkonů. „Pro děti žijící s ADHD je zlepšení schopnosti soustředit se rozhodující pro fungování v každodenním životě a ve škole,“ dodala neuroložka Elysa Marco.

Ukázka ze hry. Zdroj fotografie: Endeavor

Doporučená doba, kterou by hraním měly děti strávit, je třicet minut denně pět dní v týdnu. Jeden terapeutický cyklus je vyměřen na měsíc, přičemž děti následně mohou absolvovat další takový, což podle studií přinese zlepšení. Tvůrci programu nicméně hru nedoporučují dětem, které poruchou ADHD netrpí.

Zdroj fotografie: Endeavor

Metodu již schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Oficiálnímu povolení však předcházelo téměř deset let vývoje a testování, kdy se na videohru zaměřilo celkem pět klinických studií, kterých se zúčastnilo přes šest set dětí s diagnózou ADHD. Podle jedné z nich se například kladný přínos využívání hry prokázal u třetiny zkoumaných dětí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová