Ve Spojených státech budou lékaři nově využívat při léčbě dětí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) počítačovou hru Endeavor. Videohru vytvořila firma Akili a je určena pro děti od osmi do dvanácti let.
Hra zaměstnává mozek dítěte několika úkoly najednou a má za cíl zlepšit jeho schopnost udržení pozornosti. Díky algoritmům se navíc hra přizpůsobuje individuálním potřebám každého dítěte a neustále ho tak povzbuzuje ke zdokonalování výkonů. „Pro děti žijící s ADHD je zlepšení schopnosti soustředit se rozhodující pro fungování v každodenním životě a ve škole,“ dodala neuroložka Elysa Marco.
Doporučená doba, kterou by hraním měly děti strávit, je třicet minut denně pět dní v týdnu. Jeden terapeutický cyklus je vyměřen na měsíc, přičemž děti následně mohou absolvovat další takový, což podle studií přinese zlepšení. Tvůrci programu nicméně hru nedoporučují dětem, které poruchou ADHD netrpí.
Metodu již schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Oficiálnímu povolení však předcházelo téměř deset let vývoje a testování, kdy se na videohru zaměřilo celkem pět klinických studií, kterých se zúčastnilo přes šest set dětí s diagnózou ADHD. Podle jedné z nich se například kladný přínos využívání hry prokázal u třetiny zkoumaných dětí.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…