Vesmírný teleskop Jamese Webba začal plně fungovat teprve v květnu, kdy pořídil testovací snímek, a tento týden už doslova válí. Web The Guardian zveřejnil hned několik dechberoucích obrázků blízkých i vzdálených galaxií pořízených pod hlavičkou NASA.
V úterý 12. července obletěl svět první barevný snímek pořízený tímto dalekohledem, který ukazuje nejhlubší a nejostřejší infračervený obraz vzdáleného vesmíru. Předčil tak zatím nejhlubší snímek z Hubbleova teleskopu.
Webbovo první hluboké pole, jak se snímek nazývá, zachycuje oblast masivní kupy galaxií ze souhvězdí Létající ryby. A protože se světlo z obřích vzdáleností tak trochu vleče, obrázek nám ukazuje, jak vypadal vesmír před 13 miliardami let. Zatím nejvýkonnější vesmírný dalekohled novými snímky pomáhá pochopit, jak vznikl vesmír. Zkoumat bude také exoplanety z jiných slunečních soustav, než je naše.
Další sada fotografií ukazuje mlhovinu NGC 3132 v souhvězdí Plachet, pětici galaxií Stephanův kvintet a emisní mlhovinu Carina, kde jsou patrné naprosto úchvatné detaily, které tento přístroj dokáže zachytit. Podle všeho se můžeme těšit na další povedené snímky.
Zdroj: The Guardian, 100+1 zahraničních zajímavostí, Forbes
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…