Ústecké slonice malují obrazy a přispívají tak výzkumu nemocí

Zdroj fotografie: wikimedia.org

Ústecká zoologická zahrada má velmi nadané slonice, ty totiž malují obrazy. Cílem chovatelů je zpestřit zvířatům denní režim a prohloubit jejich vztah s lidmi. Umělecká díla slonic jsou nyní na prodej, část výtěžku jde pak na výzkum nemocí vyskytujících se právě u největších suchozemských savců.

Poprvé začaly indické slonice Kala a Delhi malovat před čtyřmi lety, když poprvé dostaly do chobotu speciálně upravené štětce. „Jsou to inteligentní zvířata, takže rychle pochopila, co se štětci mají dělat,“ popsal chovatel Jan Javůrek. Sloni mají štětce upravené do písmene T, aby měli snazší úchop. „Používáme zdravotně nezávadné prstové barvy, které rozmícháme a vždy nabízíme ze dvou na výběr. Pak nastavíme plátno slonici a ona maluje podle své fantazie,“ přiblížil vznik netradičních uměleckých děl Javůrek.

Ústecká zoo se snaží slony motivovat k malbě stále častěji, důvodem je podpora výzkumu sloních nemocí. Jednou z nich je i herpes, ten letos zabil mladou slonici v Ostravě a celosvětově se tato choroba stává velkým problémem. Lidé mohou pomoci koupí obrazů, které stojí 500 nebo 900 korun v závislosti na velikosti. Na výzkum nemocí pak putuje 100 až 200 korun.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor článku

Profilový obrázek