Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ušetřete vodu a zalejte strom, vybízí projekt Zalejme

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Zalejme

Zachránit strom je lepší než vysadit nový na jeho místě. Takové heslo razí autoři projektu Zalejme, který se snaží poukázat na problém usychajících stromů a zároveň vybízí k jejich záchraně. Ta podle Michala Polanského a Marka Batelky vede přes tři kroky: ušetřit vodu, zalít potřebný strom a sdílet myšlenku se svým okolím. Jak totiž autoři projektu zdůrazňují, tisíce stromů potřebují tisíce lidí.

Stromy usychají a přitom spousta použitelné vody zbytečně mizí v kanalizaci. Michal Polanský a Marek Batelka proto vybízí k tomu, aby lidé schraňovali použitou vodu bez tuků a chemikálií – třeba tu, kterou odpustí při čekání na teplou – a následně jí zalili potřebné stromy. „Musím říct, že lidem se nápad líbí a odezva je téměř čistě pozitivní. Možná je to proto, že posloucháme všechny názory a bereme si z nich to dobré, takže i když jsme nejdřív propagovali jen šetření vodou, teď na základě zpětné vazby třeba propagujeme zalévání použitou vodou, což ji vrací do přírody a každý rozumí, že je to dobře,“ uvádí Polanský.

Pro lepší koordinaci a systematičnost zalévání vytvořili brněnští autoři aplikaci v podobě mapy stromů, která dobrovolníkům umožňuje svou zalévací aktivitu zaznamenat. Nemělo by tak docházet k tomu, že by jeden strom byl přelitý a další vedle usychal. Zakladatelé projektu do budoucna počítají s dalšími vylepšeními mapy – chtějí například přidat zajímavé informace o jednotlivých stromech. „Nejvíc nás motivuje to, že lidé skutečně zalévají, což vidíme v aplikaci, šíří myšlenku dál a hlásí se nám z různých měst, že by to tam chtěli také,“ říká Polanský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.