Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ušetřete vodu a zalejte strom, vybízí projekt Zalejme

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Zalejme

Zachránit strom je lepší než vysadit nový na jeho místě. Takové heslo razí autoři projektu Zalejme, který se snaží poukázat na problém usychajících stromů a zároveň vybízí k jejich záchraně. Ta podle Michala Polanského a Marka Batelky vede přes tři kroky: ušetřit vodu, zalít potřebný strom a sdílet myšlenku se svým okolím. Jak totiž autoři projektu zdůrazňují, tisíce stromů potřebují tisíce lidí.

Stromy usychají a přitom spousta použitelné vody zbytečně mizí v kanalizaci. Michal Polanský a Marek Batelka proto vybízí k tomu, aby lidé schraňovali použitou vodu bez tuků a chemikálií – třeba tu, kterou odpustí při čekání na teplou – a následně jí zalili potřebné stromy. „Musím říct, že lidem se nápad líbí a odezva je téměř čistě pozitivní. Možná je to proto, že posloucháme všechny názory a bereme si z nich to dobré, takže i když jsme nejdřív propagovali jen šetření vodou, teď na základě zpětné vazby třeba propagujeme zalévání použitou vodou, což ji vrací do přírody a každý rozumí, že je to dobře,“ uvádí Polanský.

Pro lepší koordinaci a systematičnost zalévání vytvořili brněnští autoři aplikaci v podobě mapy stromů, která dobrovolníkům umožňuje svou zalévací aktivitu zaznamenat. Nemělo by tak docházet k tomu, že by jeden strom byl přelitý a další vedle usychal. Zakladatelé projektu do budoucna počítají s dalšími vylepšeními mapy – chtějí například přidat zajímavé informace o jednotlivých stromech. „Nejvíc nás motivuje to, že lidé skutečně zalévají, což vidíme v aplikaci, šíří myšlenku dál a hlásí se nám z různých měst, že by to tam chtěli také,“ říká Polanský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie