Ušetřete vodu a zalejte strom, vybízí projekt Zalejme

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Zalejme

Zachránit strom je lepší než vysadit nový na jeho místě. Takové heslo razí autoři projektu Zalejme, který se snaží poukázat na problém usychajících stromů a zároveň vybízí k jejich záchraně. Ta podle Michala Polanského a Marka Batelky vede přes tři kroky: ušetřit vodu, zalít potřebný strom a sdílet myšlenku se svým okolím. Jak totiž autoři projektu zdůrazňují, tisíce stromů potřebují tisíce lidí.

Stromy usychají a přitom spousta použitelné vody zbytečně mizí v kanalizaci. Michal Polanský a Marek Batelka proto vybízí k tomu, aby lidé schraňovali použitou vodu bez tuků a chemikálií – třeba tu, kterou odpustí při čekání na teplou – a následně jí zalili potřebné stromy. „Musím říct, že lidem se nápad líbí a odezva je téměř čistě pozitivní. Možná je to proto, že posloucháme všechny názory a bereme si z nich to dobré, takže i když jsme nejdřív propagovali jen šetření vodou, teď na základě zpětné vazby třeba propagujeme zalévání použitou vodou, což ji vrací do přírody a každý rozumí, že je to dobře,“ uvádí Polanský.

Pro lepší koordinaci a systematičnost zalévání vytvořili brněnští autoři aplikaci v podobě mapy stromů, která dobrovolníkům umožňuje svou zalévací aktivitu zaznamenat. Nemělo by tak docházet k tomu, že by jeden strom byl přelitý a další vedle usychal. Zakladatelé projektu do budoucna počítají s dalšími vylepšeními mapy – chtějí například přidat zajímavé informace o jednotlivých stromech. „Nejvíc nás motivuje to, že lidé skutečně zalévají, což vidíme v aplikaci, šíří myšlenku dál a hlásí se nám z různých měst, že by to tam chtěli také,“ říká Polanský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Konec pesticidů v přírodě. Češi vynalezli jedinečnou technologii pro čištění vody

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.