Unikátní objev českých vědců může pomoci proti viru zika i encefalitidě

Zdroj fotografie: freeimages.com/Sergio Sanchez

Skupina badatelů z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevila látky s vysokým účinkem proti viru zika a viru klíšťové encefalitidy. V případě viru zika se jedná o první popsanou účinnou látku.

Mimořádný objev se podařil českým vědcům v boji proti viru zika a encefalitidě. Vysoký účinek objevených látek odpozorovali u zvířat. „Látky přímo blokují množení viru encefalitidy v buňce hostitele, jedná se o takzvané nukleosidové analogy,“ vysvětlil vedoucí laboratoře arbovirologie českého týmu Daniel Růžek. Ještě ale prý několik let potrvá, než se podaří vyvinout lék pro trh. „Zatím víme, jak virus funguje a kde má slabiny, což je zásadní věc,“ doplnil Růžek.

Celý tým má za sebou dva roky práce na výzkumu. Virus zika přenášený komárem rodu Aedes aegypti dal vědcům zabrat pouhé tři až čtyři měsíce. „Jednalo se ale o intenzivní práci, věnovali jsme se tomu prakticky pořád. Výhodou bylo, že jsme znali látky působící proti encefalitidě,“ uvedl Růžek. Oba viry jsou si totiž blízce příbuzné. Podle badatelů má virus zika za následek nárůst případů mikrocefalie u novorozenců v Latinské Americe.

Zdroj: idnes.cz

Autor článku

Profilový obrázek