Unikátní e-shop nabízí lokální produkty a potraviny ze všech zemí Evropské unie

Ilustrační fotografie. Zdroj: Freerangestock

Speciality z různých evropských zemí nabídne nový e-shop. Za francouzským sýrem či belgickou vaflí tak už nebudeme muset cestovat.

V dnešní době dovážíme mnoho surovin ze zahraničíči přímo nakupujeme hotové zahraniční produkty. Pokud ale chceme něco speciálního, například lahodný francouzský sýr nebo nadýchaný německý preclík, musíme si pro ně docestovat. Takový výlet se logicky jen kvůli jídlu nevyplatí, hledáme proto různé náhražky v domácích supermarketech a těšíme se na příští dovolenou.

To by se ale mohlo již brzy změnit. Nizozemská poslankyně Annie Schreijer-Pierik vznesla k Evropskému parlamentu návrh na schválení online obchodu, který by shromažďoval různé lokální produkty a zajistil jejich distribuci ke spotřebitelům po celé Evropské unii. Evropský parlament je ochotný vyčlenit na tento projekt částku téměřčtyři sta tisíc euro, nyní je už jen potřeba získat vyjádření Evropské komise, která má zajistit, aby se tento program vešel do rozpočtu na rok 2016.

Pilotní verze programu již byla spuštěna nizozemským zemědělcem, který sám spolupracuje se zahraničními partnery. Nico Bebseler začal připravovat svoji webovou stránku nazvanou More for Local (www.moreforlocal.eu), na kterou se již nyní mohou přihlásit zemědělci, kteří mají zájem své produkty nabízet online. V konečné verzi by stránka měla představit jedinečné produkty ze stovek regionu po celé Evropě.

Pomůže i malým podnikatelům a regionálnímu rozvoji

Plánovaný webový obchod bude přístupný ve všech čtyřech a dvaceti oficiálních jazycích Evropské unie. Různé místní produkty tak budou dostupné naprosto všem, s jasným a jednoznačným popisem všech produktů.

Internetová stránka tak může pomoci i rozvoji ojedinělých kultur. Každá země má své speciality a úkolem EU je tyto unikátnosti zviditelňovat a představovat ostatním. E-shop by tak splňoval jeden ze základních stavebních kamenů Evropské unie. V neposlední řadě pomůže online obchod také malým zemědělcům, kteří nejsou schopni své produkty prodávat ve velkém do zahraničí. Vysoká finanční investice by se jim nevyplatila, a proto jim zůstávaly brány mezinárodního obchodu až do teď uzavřeny.

Dle časopisu Twinkle již Evropský parlament návrh odsouhlasil a zkušební projekt se tak může rozjet v Německu, Francii, Nizozemí, Belgii a Francouzské Guinei. V případě úspěchu si budeme moci i my brzy vychutnávat různé zahraniční lahůdky v pohodlí našeho domova a mít tak dobrý pocit, že jsme pomohli rozvoji místní kultury a ojedinělých tradic.

Autor článku