Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umění tam, kde ho nečekáte. V Praze malby ozdobí podchody, ve Vídni je vystavují na sociální síti

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Pokud se chceme podívat na obrazy či jiná umělecká díla, obvykle zamíříme do galerií a výstavních síní. Že umění lze mezi lidi dostat i jinými cestami, dokazuje například Praha a Vídeň, kde najdete obrazy na místech, kde byste je dost možná nikdy nečekali.

Tmavé podchody ve velkých městech mají mnozí z nás spojené s nepříjemným pocitem a obvykle tu netrávíme víc času, než je pro rychlé projití nutné. Změnit to můžou vybrané pražské podchody, ve kterých nově přibydou velkoplošné malby.

Ilustrační foto: Pexels

Konkrétně se nové podoby v letech 2021 až 2022 dočká šest průchodů, mezi které patří třeba podchod k Thomayerově nemocnici, u zastávky V Sedlci v Praze nebo v ulici Makovského v Řepích. Ozdobí je různorodá díla zahrnující například graffiti, abstraktní motivy nebo černobílé postavičky lidí. Konkrétní umělce vybrala porota v programu Umění pro město, kterým Praha finančně podporuje současné umění v ulicích metropole. Soutěž pořádala Galerie hlavního města Prahy a Technická správa komunikací.

Umění pro dospělé

Zatímco v Praze se umění přesouvá do venkovních veřejných míst, ve Vídni pro sdílení vybraných děl zvolili virtuální prostor. Dosud sdílela Vídeňská agentura na podporu cestovního ruchu výtvory na Facebooku či Instagramu, odkud však byly některé příspěvky kvůli svému sexuálně explicitnímu obsahu smazané. Agentura si proto nově zřídila profil na sociální síti OnlyFans, kde uživatelé mohou sdílet i obsah pro dospělé.

Ilustrační foto: Pixabay

Kromě možnosti sdílení odhalenějších výjevů má být účet také jedním z nástrojů, jak v zahraničí propagovat umělecká díla spjatá s Vídní a vzbudit zájem turistů o rakouskou metropoli. „Chceme ale také nastolit otázku, zda opravdu potřebujeme taková omezení (na sociálních sítích),“ uvedla mluvčí agentury Helena Hartlauerová ve vyjádření citovaném v deníku České noviny.

Zdroj: Pražská drbna, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…