Umělé housenky dostaly ostravské biology do prestižního časopisu Science

Zdroj fotografie: pixabay.com

Biologové z Česka jsou opět o něco známější díky absolventům Ostravské univerzity Alžbětě Suchánkové a Pavlu Drozdovi. Dvojice výzkumníků se podílela na celosvětovém výzkumu, ve kterém díky housenkám zkoumali dravost predátorů v různých koutech světa. Výsledky výzkumu byly publikované v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů na světě Science.

Podle Drozda hrála ve spolupráci s mezinárodním týmem vědců náhoda. „Oslovili nás ze Swedish University of Agricultural Science s možností zapojení do celosvětového projektu. Tou dobou jsme hledali vhodnou metodiku pro práci s umělými návnadami, které jsme měli, takže nás shoda náhod mile překvapila,“ uvedl Drozd. Vědci pak díky pokusu zjistili, že pravděpodobnost napadení kořisti dravcem přímo souvisí se zeměpisnou polohou a nadmořskou výškou.

Podle výzkumu je jasné, že míra útoků klesá směrem od rovníku k pólům. Housenky v deštných pralesích by se tedy měly více bát než housenky v mírném podnebném pásu. Výsledky pokusů napovídají biologům, jak funguje život predátorů, potažmo celého ekosystému. Do budoucna se chtějí vědci věnovat výzkumu závislosti nadzemní výšky na počtu útoků na kořist. Už jen publikování biologických pokusů v prestižním časopise Science je pro výzkumníky velký úspěch. „Máme obrovskou radost. To, že oslovili právě nás, znamená, že i svět ví, že se u nás dělá kvalitní věda,“ neskrýval nadšení Drozd.

Zdroj: irozhlas.cz

Autor článku

Profilový obrázek