Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence pomáhá ulevit životnímu prostředí. Zachrání planetu?

2 minuty radosti
Foto: Zume

Americká firma se snaží vyjít vstříc naší planetě, která sotva dýchá pod tíhou odpadků z plastu. Pomocí robotů připravovali čtyři roky pizzu, kterou tyto stroje pekly v dodávce cestou k zákazníkovi. Pokrm byl tak čerstvý a chuťově velmi dobrý. Společnost však nyní přesedlala na výrobu kompostovatelných obalů z takzvané molded fiber (tvarované vlákniny).

„Naše krásná pizza bez konzervantů ztrácela v klasické krabici na kvalitě od chvíle, kdy se dopekla, do chvíle, kdy jsme ji doručili, tolik, že nám nepřišla dost dobrá. Tak jsme navrhli novou krabici na pizzu,“ popsal majitel firmy Zume Alex Garden. Proto vymyslel nový způsob, jak vyrobit obal, který může zákazník sám zkompostovat na dvorku za domem během 90 dní. Cílem společnosti je tímto způsobem pomoci světu zbavit se plastových a dalších problematických obalů. „Podle OSN bude v roce 2050 v oceánech víc plastu než ryb. Plasty jsou už tak všudypřítomné, že každý člověk na světě sní týdně množství plastu odpovídající jedné kreditní kartě. Plast je úžasný, zázračný materiál, jeho užitečnost poháněla řadu vymožeností, ze kterých dnes jako spotřebitelé po celém světě těžíme. To, co dělá plast skvělým, má ale bohužel katastrofální následky,“ dodal šéf Zume.

Využívání kompostovatelných krabiček má své výhody oproti vratným plastovým obalům. Požitek z nich má totiž i naše půda, neboť tyto obaly slouží jako hnojivo. Ze země vzešly, do země se vrací, eliminují tak vznik dalšího umělého obalu, který se nerozloží (ačkoliv bude třeba využíván opakovaně).

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací ze Zume a iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…