Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Uklízí si svět, ve kterém budou vyrůstat. Žáci loni vybrali 87 tun baterií

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Školní recyklační program Recyklohraní prohlubuje znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů, zejména baterií a drobných elektrozařízení. Zapojit se mohou již děti z mateřských školek stejně jako žáci základních škol a středoškolští studenti. Během výuky tak získají spoustu praktických informací a návyků, které prospívají životnímu prostředí.

Program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět funguje v České republice od roku 2008. Vztah dětí k životnímu prostředí se snaží rozvíjet formou tematických her, kvízů, praktických činností nebo menších projektů. Pedagogové pak mají k dispozici šestidílnou výukovou sadu Ekoabeceda, která je volně ke stažení.

Jedním ze zásadních praktických pilířů je sběr použitých baterií a drobného elektrozařízení. Školy zapojené do programu obdrží sběrné nádoby, po jejichž naplnění je zajištěn odvoz. V loňském roce se takto podařilo vybrat úctyhodných 87,3 tun použitých baterií. Z tohoto množství bylo následně zachráněno více než 56 tun druhotných surovin, jako je železo, mangan, kobalt, nikl, měď, nebo dokonce stříbro.

Z použitých baterií lze získat velké množství kovů, které ještě dále poslouží. Zdroj fotografie: Recyklohraní

Iniciativní žáci a studenti také hledali nové možnosti, jak nutnost třídění baterií zviditelnit a podpořit. Navrhli například nové postupy propagace, inovativní sběrné nádoby nebo výpočty zaměřené na snížení spotřeby baterií.

Nová jarní kampaň, která nyní startuje, potrvá po celý březen. Pokud tedy máte ve svém okolí některou ze zapojených škol, neváhejte ji ve sběru podpořit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…