Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Uklízí si svět, ve kterém budou vyrůstat. Žáci loni vybrali 87 tun baterií

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Školní recyklační program Recyklohraní prohlubuje znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů, zejména baterií a drobných elektrozařízení. Zapojit se mohou již děti z mateřských školek stejně jako žáci základních škol a středoškolští studenti. Během výuky tak získají spoustu praktických informací a návyků, které prospívají životnímu prostředí.

Program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět funguje v České republice od roku 2008. Vztah dětí k životnímu prostředí se snaží rozvíjet formou tematických her, kvízů, praktických činností nebo menších projektů. Pedagogové pak mají k dispozici šestidílnou výukovou sadu Ekoabeceda, která je volně ke stažení.

Jedním ze zásadních praktických pilířů je sběr použitých baterií a drobného elektrozařízení. Školy zapojené do programu obdrží sběrné nádoby, po jejichž naplnění je zajištěn odvoz. V loňském roce se takto podařilo vybrat úctyhodných 87,3 tun použitých baterií. Z tohoto množství bylo následně zachráněno více než 56 tun druhotných surovin, jako je železo, mangan, kobalt, nikl, měď, nebo dokonce stříbro.

Z použitých baterií lze získat velké množství kovů, které ještě dále poslouží. Zdroj fotografie: Recyklohraní

Iniciativní žáci a studenti také hledali nové možnosti, jak nutnost třídění baterií zviditelnit a podpořit. Navrhli například nové postupy propagace, inovativní sběrné nádoby nebo výpočty zaměřené na snížení spotřeby baterií.

Nová jarní kampaň, která nyní startuje, potrvá po celý březen. Pokud tedy máte ve svém okolí některou ze zapojených škol, neváhejte ji ve sběru podpořit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…