Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ukliďme Česko. Dobrovolníci příští víkend opět uklidí své okolí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: uklidmecesko.cz

Už téměř neodmyslitelně patří k některému z jarních víkendů velký úklid. A to nejen ten v domácnosti, ale také venku. Do boje proti pohozeným odpadkům i černým skládkám letos znovu vyrazí desetitisíce dobrovolníků.

Navléct si rukavice, popadnout pytel a vyčistit své okolí od všeho nepatřičného – do takového boje se loni vydalo přes 130 tisíc Čechů. Letos číslo nejspíš ještě naroste. Dobrovolnické úklidové akce jsou nahlášeny na více než tisícovce míst v republice. „Není náhodou, že nadpoloviční většinu účastníků úklidových akcí tvoří mládež do 18 let. Jedině osvěta v této věkové skupině může docílit, aby úklidových akcí v budoucnu nebylo vůbec zapotřebí, byť je to budoucnost zatím hodně vzdálená,“ uvedl za pořadatele Miroslav Kubásek.

Zájemci o zapojení mohou snadno najít nejbližší úklidovou akci skrze přehlednou mapu na webu projektu. Místní organizátoři jim na místě poskytnou rukavice a pytle na odpad, zajistí také jejich svoz. Uklízet se bude v parcích a lesích, v okolí škol, ale také na vodě. Součástí akce tentokrát bude i tzv. plogging, který kombinuje běhání se sběrem odpadků.

Pořadatelé vybrali pro letošní ročník jako téma pneumatiky. „Chtěli bychom problematiku pneumatik a jejich zpětného odběru více zviditelnit, zmapovat při úklidech jejich množství a zaměřit se na prevenci, aby tento odpad zbytečně nevznikal,“ doplňuje Kubásek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.