Ukliďme Česko. Dobrovolníci příští víkend opět uklidí své okolí

Zdroj fotografie: uklidmecesko.cz

Už téměř neodmyslitelně patří k některému z jarních víkendů velký úklid. A to nejen ten v domácnosti, ale také venku. Do boje proti pohozeným odpadkům i černým skládkám letos znovu vyrazí desetitisíce dobrovolníků.

Navléct si rukavice, popadnout pytel a vyčistit své okolí od všeho nepatřičného – do takového boje se loni vydalo přes 130 tisíc Čechů. Letos číslo nejspíš ještě naroste. Dobrovolnické úklidové akce jsou nahlášeny na více než tisícovce míst v republice. „Není náhodou, že nadpoloviční většinu účastníků úklidových akcí tvoří mládež do 18 let. Jedině osvěta v této věkové skupině může docílit, aby úklidových akcí v budoucnu nebylo vůbec zapotřebí, byť je to budoucnost zatím hodně vzdálená,“ uvedl za pořadatele Miroslav Kubásek.

Zájemci o zapojení mohou snadno najít nejbližší úklidovou akci skrze přehlednou mapu na webu projektu. Místní organizátoři jim na místě poskytnou rukavice a pytle na odpad, zajistí také jejich svoz. Uklízet se bude v parcích a lesích, v okolí škol, ale také na vodě. Součástí akce tentokrát bude i tzv. plogging, který kombinuje běhání se sběrem odpadků.

Pořadatelé vybrali pro letošní ročník jako téma pneumatiky. „Chtěli bychom problematiku pneumatik a jejich zpětného odběru více zviditelnit, zmapovat při úklidech jejich množství a zaměřit se na prevenci, aby tento odpad zbytečně nevznikal,“ doplňuje Kubásek.

Autor článku

Kristýna Motlová