Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Udržitelná revoluce v zemědělství. První stoprocentně zelený traktor je na světě

2 minuty radosti
První stoprocentně zelený traktor na světě. Foto: AUGA group

Technologií proti klimatické změně. Největší producent organických biopotravin v Evropě AUGA group vyvinul první stoprocentně ekologický traktor pro profesionální využití na světě. Cílem litevské společnosti je zcela eliminovat zplodiny v zemědělství.

Zhruba čtvrtina z celkového množství skleníkových plynů pochází právě ze zemědělské produkce. Velkou část z nich pak mají na svědomí fosilní paliva, která zemědělci využívají ve svých strojích. Nový traktor s názvem AUGA M1 problém řeší pomocí kombinace elektrického a biomethanového motoru.

Nový traktor efektivně kombinuje elektrický motor s použitím biomethanu. Foto: AUGA group

Biomethan je jedno z nejzelenějších alternativních paliv vůbec, vyrábí se přeměnou methanu produkovaného dobytkem. Biomethanové motory již v minulosti představily menší zemědělské firmy, stroje však nebyly vhodné pro profesionální využití kvůli malé výdrži motorů. Právě kombinace s elektromotory se nyní ukázala jako vysoce efektivní. Zelené traktory navíc šetří energii ukládáním přebytků do speciálních baterií. Vynález tak umožňuje plošné využití u největších zemědělských producentů.

Naším cílem není pouze vyřešit naše vlastní emise. Chceme poskytnout technologie farmářům z celého světa a pomoci tak vyřešit globální problém zemědělských zplodin,“ uvedl ředitel společnosti AUGA group Kestutis Juščius. Jeho inženýři nyní pracují na vývoji dalších udržitelných technologií, které sníží emise skleníkových plynů z půdy a trávicího systému dobytka.

Zdroj: AUGA group

Související články

Zaručeně zlepší den

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…