U Vítkova na Liberecku roste středověké venkovské sídlo z 12. století

Zdroj fotografie: mesto-frydlant.cz

Jak se žilo ve středověku na vesnicích, známe většinou z dobových pramenů v podobě kronik nebo lidového umění. Atmosféru venkovského dvora budou moci návštěvníci již brzy okusit u Vítkova na Liberecku, kde vzniká replika velmožského venkovského sídla z 12. století.

Na stavbu místní kurie, jak se budova nazývá, se používají tradiční, ale i moderní nástroje. Minulý a tento týden probíhala na stavbě brigáda, takže pokud nevíte, co se zbytkem víkendu, stavitelé vaši pomoc rádi uvítají. „Hodí se nám každá ruka, každá pomoc,“ řekl pro ČTK šafář kurie, v civilu letecký inženýr Jaromír Kučera z Roztok u Prahy.

Nadšenci ze spolku Curia Vitkov (dříve Wothanburg) se snaží rekonstruovat hmotnou kulturu z doby raně středověkého státu Přemyslovců z 11. a 12. století. Členové Curie staví na kopci ve Vítkově areál, ve kterém zažijí návštěvníci atmosféru sídla starého více než 700 let. Nadšenci zde pak budou pořádat historické bitvy, na nejbližší můžete zajet už příští neděli 24. a pondělí 25. července. Na Vítkově zatím stojí opevnění, několik domů, část řemeslné vesnice a v posledních letech přibyly stáje, čeledník a kněžský dům.

Jak sami členové spolku říkají, stavba jim umožní vyzkoušet si středověké tradiční postupy, tesařské práce i jiná další řemesla. Podle Kučery není třeba žádné zvláštní schopnosti. „Prakticky nikdo z nás se neživí rukama, není tesař ani kameník, ale za ta léta našeho stavitelství jsme se mnohému naučili. Je to opravdu příjemná změna oproti vysedávání za psacím stolem v práci,“ vysvětlil šafář Kučera. Ne vždy ale práce jde jako po drátkách a úspěchům leckdy předcházely i nezdary. „Takové rákosové střechy nám daly zabrat. Než jsme přišli na to, jak je správně udělat, přišli jsme o dvě střechy,“ dodal Kučera.

Postupem času si stavby žádají i nějaké ty opravy. Letos se spolek zaměřuje na obnovu vstupní brány. „Museli jsme některé dřevěné části vyměnit za zděné, aby se nezřítily,“ vysvětlil nezbytné úpravy na objektu Kučera. V dalších letech plánují nadšenci postavit i kostel a dům velmože, který by měl být jako jediný patrový. Kostel by měl být replikou staveb z 12. století, takže nebude roubený, ale kamenný. „Dříve kostely plnily i obrannou funkci, proto byl lepším materiálem kámen. Bohužel jej v nejbližší době postavit nemůžeme, svým rozpočtem dokonce převyšuje celý areál,“ posteskl si Kučera. Kostel by měl mít rozměry 5,5 na 6 metrů a vysoký by měl být zhruba osm metrů.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor článku

Profilový obrázek