Tým vědců vyvinul v Česku velmi silný laser. Pomůže i v letectví

Zdroj fotografie: hilase.cz

Jen v málokterých disciplínách dokáží Češi konkurovat světu. Na poli vědy mají však tuzemští badatelé velmi dobré jméno, což nyní potvrzují ve spolupráci s britskými kolegy. Mezinárodnímu týmu se podařilo vyvinout extra silný laser, který dokáže opracovávat větší plochy materiálu. O nový vynález se zajímá několik firem z Česka i ze zahraničí.

Tisíciwattový laser by měl pracovat mnohem rychleji než jiné jeho typy. „Firmy nás celý loňský rok tlačily a chtěly to využít, zájem je opravdu velký. Už se nemůžeme dočkat, až na projektu vychytáme všechny mouchy a budeme ho moci firmám nabídnout,“ uvedl vedoucí laserového centra HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy Tomáš Mocek. Technologická novinka nese pracovní název Bivoj a mohly by ho využívat například firmy z oblasti optiky nebo letectví díky svým unikátním schopnostem zpevňování oceli.

V mezinárodním týmu HiLASE, působící od roku 2012 na Fyzikálním ústavu Akademie věd, pracuje sedmdesát vědců z celého světa. Podle Mocka předčí jeho skupina svým vynálezem i slavnou kalifornskou laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory a další proslulé instituty. V listopadu loňského roku dostalo centrum příspěvek 1,2 miliardy korun právě na vývoj superlaseru a projekt podpořila i Evropská komise a ministerstvo školství.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek