Týdenní dovolená pro otce nebo vyšší nemocenská pro záchranáře. Novela o nemocenském pojištění prošla senátem

Zdroj fotografie: freeimages.com/Valeer Vandenbosch

Senátoři schválili novelu o nemocenském pojištění, která obsahuje nárok otců na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Díky novele také budou brát vyšší nemocenskou dobrovolní hasiči a další záchranáři. Dále by se měly rozšířit i nároky sirotků na sirotčí důchod. Novelu by nyní měl podepsat prezident.

Otcové budou mít nárok na dovolenou v případě, že jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo je jako náhradní rodiče určil soud. Nastoupit na týdenní volno budou moci do šesti týdnů po narození dítěte, v případě náhradního rodičovství bude možné nastoupit na dovolenou až do sedmi let věku dítěte. Podle vlády by otcovská dovolená měla posílit vztah mezi rodiči a potomkem a také by měla motivovat muže, aby se více zapojili do péče o dítě.

Kromě otcovské dovolené předpokládá novela i stoprocentní nemocenskou pro dobrovolné hasiče a ostatní dobrovolné záchranáře v případě onemocnění kvůli nasazení. Polepšit by si měly i děti bez rodičů. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že se tak „zmírní tlak“ na poskytování dávek až u zhruba 4300 sirotků. V případě podpisu novely prezidentem nabude účinnosti na začátku příštího kalendářního roku.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek