Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tvůrčí svoboda je extrémně naplňující a opojná, balancujete ale na hraně příčetnosti, říká parfumérka Kateřina Nováková

Foto: Zuzana Zoňová

Vášní Kateřiny Novákové jsou vůně, které se staly jejím životním posláním. Pod značkou Love & little pepper tvoří opojné autorské parfémy. Umění parfumerie se učila v britské Cotswold Perfumery u Johna Stephena, tvůrce parfému pro britskou královnu a další členy královské rodiny. Jak takový parfém vzniká a co vše její práce obnáší?

Vybavíte si nějaký určující moment, kdy jste si uvědomila, že parfumerie je přesně tou prací, kterou chcete dělat?

Naprosto přesně. Stalo se to v srpnu 2012, na konci světa, v Karviné-Darkově. Studovala jsem obor Chemie přírodních látek na VŠCHT v Praze a v rámci semestrální práce na téma psychoaktivního účinku tradičního absintu jsem se prokousávala publikací o biosyntéze thujonu a podobných terpenů v pelyňku, šalvěji, vratiči a dalších rostlinách. 

Parfémy byly již nějakou dobu mou vášní a rostlinný svět mě fascinoval od raného dětství. Vyrůstala jsem na vesnici, kde jsme s mým kamarádem Kamilem poznávali a sbírali bylinky, vytvářeli z nich různé lektvary, zahradničili a zkoumali taje biologie a chemie. Během školních a gymnaziálních let jsem se účastnila soutěží s biologickým zaměřením, zároveň jsem tíhla i k uměleckým, etnologickým a religionistickým tématům.

Toho srpnového odpoledne přede mnou moje budoucí směřování jasně vykrystalizovalo, odložila jsem publikaci a přihlásila se na Školu čichu, několikaměsíční zážitkovo-vzdělávací cyklus. Začala jsem trénovat svůj nos a došlo i na první nesmělé pokusy o vytvoření vlastních kompozic. 

Jaké to bylo, studovat u parfuméra Johna Stephena, který vytvořil například parfém pro britskou královnu? 

Celá zkušenost se nesla v duchu rozechvělé euforie a extatického opojení silou nových molekul a čichovým vjemů, o jakých se mi dříve ani nesnilo. Otevřely se mi tu zcela nové možnosti a cesty. Uvědomila jsem si, že mám konečně v ruce nástroje, ze kterých mohu stvořit jakoukoliv vůni na světě. Třeba i vysněnou vůni fialek. Asi není úplně s podivem, že jsem se v tomto euforickém rozpoložení zamilovala do svého učitele. Ačkoliv náš románek trval jen několik měsíců, i on byl podstatnou součástí mojí cesty a určitým motorem, který mi dodal odvahu se do této náročné disciplíny vrhnout na plno. 

Velmi zajímavé bylo také sdílení postřehů a reakcí se studenty z naprosto odlišných kulturních okruhů. Tehdy jsem pochopila, jak moc je kategorizace vůní subjektivní v závislosti na osobní historii každého jedince, ale také na jeho kulturním zázemí. Co je „otravně sladké“ pro jednoho, to je „neodolatelně sexy“ pro druhého, případně evokuje „pach staroby“ u třetího. Mezi takto typicky polarizující ingredience patří například komplexní aromata pravého jasmínu, růže nebo pačuli. 

Jak vaše práce vypadá a co vás na ní nejvíc baví?

To nejkrásnější se děje na počátku. Kreativní proces, který následuje více či méně konkrétní vizi zamýšlené vůně. Sám o sobě může trvat dny, ale také roky. Například zreplikovat věrnou vůni fialek mi trvalo celých 7 let, lípu 5 let. Myšlenky na vůně mě nikdy neopouští, stále mám ve své hlavě rozpracovaných několik akordů, do toho hodnotím a zkoumám čichové vjemy aktuálně přítomné v každém okamžiku. 

Někdy se vám dostane do rukou klíčová surovina, o které jste třeba ani nevěděli, že ji hledáte, což se mi stalo letos v případě lípy. Molekula, kterou mi letos v létě zcela náhodou poslal můj dodavatel jako dárek k nákupu, se ukázala jako naprostý game-changer a já musela sáhnout do dokončené kompozice, protože teprve díky ní získala lípa tu živoucí, oslnivou sluneční kvalitu. Tahle fáze tvůrčí svobody je extrémně naplňující, opojná a návyková, ale na druhé straně balancujete na hraně duševního zdraví a příčetnosti. 

To zní úžasně a náročně zároveň. Co následuje po tom, co parfém vytvoříte?

Pak nutně nastane ne vždy příjemná, ale o to užitečnější konfrontace s realitou, kdy necháte kompozici vyzkoušet běžným uživatelům a prověříte její životaschopnost na trhu. Součástí přípravy parfémů je nespočet aktivit, od výběru, nákupu a testování obalů. Poté se dostáváme k cenotvorbě produktu, designu etiket, tvorbě prodejních textů a marketingových materiálů, deklarace kosmetických alergenů a mnoho dalších kroků, až k obsluze e-shopu a komunikaci se zákazníky. 

Než se dostanete do fáze, kdy jste schopná najít a zaplatit kvalitní partnery, na něž můžete některé z těchto činností delegovat, nesčetněkrát se zhroutíte. Pocházím z rodiny bez podnikatelské historie, nebylo kde nasát ten zdravý podnikatelský mindset a od koho se učit. Pokud jste navíc na vše sama, platíte nájem a je to váš jediný zdroj příjmů, považujete bez nadsázky každý přežitý den za ultimátní úspěch. Poslední letní den letošního roku jsem spustila nový e-shop čistě pro parfém Fenixia, takže vás tímto zvu k jeho návštěvě. Věřím, že nastal bod zlomu a všechno úsilí se začne konečně zúročovat.

Foto: Alexandra Hrašková

Kde nacházíte inspiraci?

Největší múzou je mi samotná příroda a její proměny, krajiny a roční období. Čerpám také z mýtů, archetypů, literatury i hudby a v neposlední řadě mě velmi inspirují i samotné suroviny, všechny jejich odstíny a kombinace. Parfém Bathory, který jsem aktuálně dokončila, je poctou překrásně temperamentní esenci sečuánského pepře. V synestetickém vnímání mu přísluší krvavě rudá barva a myšlenka vznikla letos na jaře při poslechu stejnojmenné skladby české kapely Panoptiko. 

Nabízíte také funkční vůně, přiblížíte nám, čím jsou specifické? 

Funkční vůně v sobě snoubí estetické kvality a trvanlivost parfému, resp. spíše toaletní vody, s dalšími benefity, jako je úleva při bolesti hlavy, rozpohybování stagnující lymfy, repeletní účinek nebo desinfekce. Jinými slovy jsou sestaveny tak, že se jimi můžete vonět celý den a ačkoliv se uvádí, že pro navození terapeutického efektu je potřeba pouhých 30 minut, z kvalitně řemeslně postavené vůně se můžete těšit mnohem déle. 

Z hlediska složení můj ikonický funkční parfém Fenixia obsahuje dvě syntetické složky pro zajištění celodenní trvanlivosti a projekce vůně, naproti tomu produkt Čistá lymfa, používaný k lymfatickým masážím celého těla, má 100% přírodní složení. Exorcistu, oblíbeného bojovníka s kocovinou a migrénou, testuji v all-natural variantě a trvanlivější variantě s přidáním jedné z mých nejoblíbenějších molekul syntetického původu. 

Jak by si člověk měl vybrat ten správný parfém právě pro sebe? 

Používám formu degustačních setů a vzorků, kdy si člověk dá na každou vůni dostatek času a v klidu domova si vybere. Ideální je zkoušet každý den jednu vůni, „naslouchat“ jí, vnímat její rozvoj a souznění s vaší pokožkou, vnímat své pocity během nošení a případně i reakce okolí. Je to taková zážitková cesta, kterou není radno uspěchat, je to jako když budujete vztah. Nicméně i impulzivní výběr vůně, kdy na první dobrou cítíte, že ji zkrátka MUSÍTE mít, je legitimní! Někdy prostě i láska na první přičichnutí vyjde. 

Kde mají zájemci možnost očichat si vaše parfémy?

Zatím jsou vybrané parfémy k vyzkoušení a koupi v opavském jógovém ateliéru Luna a v dárkovém obchůdku U Janety. Co se distribuce týče, jsem na samém začátku, takže vítám nové obchodní příležitosti. Jinak nabízím ucelené degustační sety vůní 8 tváří Bohyně, pánské Archetypy nebo Údolí květů pro milovníky květin. Nejčastěji to ale funguje na osobní domluvě, kdy mě zákazník kontaktuje s tím, co ho zaujalo, co má rád a co hledá, a já mu sestavím degustační paletku vzorků přímo podle jeho požadavků. 

Na závěr osobní otázka. Jaké vůně máte nejraději vy?

Jako dítě jsem si vybírala vše v zelené barvě, od zmrzliny až po zásuvky do pokojíčku. Totéž se promítá i v mých vonných preferencích. Zelené vůně pro mě představují nejčistší esenci přírody, vzpruhu a naději, která nikdy neumírá. Zásadním momentem během mého studia v Cotswold Perfumery bylo seznámení s tzv. zelenými molekulami – ligustral, stemone, neofolione, helional a cis-3-hexenol. Díky nim dokážete vytvořit realistickou vůni květinářství, posekané trávy, zahrady po dešti, rozemnutých listů břečťanu či rajčat. 

Ačkoliv je zdaleka všechny reálně nepoužívám v produktech, moje sbírka zelených molekul se neustále rozrůstá a kochat se těmi 50 odstíny zelené mě nikdy nepřestane bavit. Domnívám se, že obdobně, jako zelená barva působí blahodárně na lidský zrak, který je na její odstíny také evolučně nejcitlivější, vyvinula se u mě obdobná synestetická citlivost na zelené vůně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Kšandy, heligonku, vidět naposledy moře. Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, letos už po osmé

Topení pomocí olivových pecek. I to je možné

Medvídek Paddington dostal oficiální britský cestovní pas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…