Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

Ilustrační foto: Pexels

Výzkumný tým, který vedla anglická vědkyně Viola Heinrichová z Bristolské univerzity, provedl rozsáhlou analýzu. Ta potvrzuje, že tropické deštné pralesy se postupně zotavují z odlesňování a absorbují značené množství oxidu uhličitého. Studie byla zveřejněna ve vědeckém časopise Nature.

Výzkumníci se zabývali třemi hlavními oblastmi tropických deštných lesů, data tedy pochází z okruhů Amazonské nížiny v Jižní Americe, středoafrické Konžské pánve a také z třetího největšího ostrova světa –Bornea. Odborníci měřili míru obnovy po odlesňování a ničení zeleně a určovali tak i množství uhlíku, které lesy mohly přijmout.

Výsledky ukazují, že v letech 1984 až 2018 tyto tropické lesy absorbovaly až 107 megatun oxidu uhličitého ročně, což kompenzovalo průměrně 26% emisí, které vznikaly v důsledku degradace pralesů. K největšímu opětovnému růstu flory v poměru s ničením pralesa došlo v oblasti Střední Afriky. Tam se obnovilo 50 % zeleně. Co se však týče celkového objemu regenerace, pak vyhrává Amazonská nížina. Ačkoliv je uváděno, že se z celého odlesnění obnovila jen z 24 %, pořád se tak jedná o nejvyšší číslo v hodnotách megatun uhlíku.

Oxid uhličitý je běžnou součástí naší atmosféry, jeho koncentrace se však zvedá zejména v důsledku průmyslu a těžby fosilních paliv. Tropické lesy hrají v globálním uhlíkovém cyklu hlavní roli. Prostřednictvím fotosyntézy přijímají obrovské množství oxidu uhličitého z atmosféry a ukládají ho v kmenech, kořenech i větvích stromů. Úbytek těchto lesů pak naopak způsobuje uvolňování oxidu zpět do atmosféry. Podle vědců je toto vypouštěné množství srovnatelné s deseti procenty ročních celosvětových emisí fosilních paliv. Obnova tropických pralesů je tedy důležitou součástí boje proti klimatickým změnám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…