Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

Ilustrační foto: Pexels

Výzkumný tým, který vedla anglická vědkyně Viola Heinrichová z Bristolské univerzity, provedl rozsáhlou analýzu. Ta potvrzuje, že tropické deštné pralesy se postupně zotavují z odlesňování a absorbují značené množství oxidu uhličitého. Studie byla zveřejněna ve vědeckém časopise Nature.

Výzkumníci se zabývali třemi hlavními oblastmi tropických deštných lesů, data tedy pochází z okruhů Amazonské nížiny v Jižní Americe, středoafrické Konžské pánve a také z třetího největšího ostrova světa –Bornea. Odborníci měřili míru obnovy po odlesňování a ničení zeleně a určovali tak i množství uhlíku, které lesy mohly přijmout.

Výsledky ukazují, že v letech 1984 až 2018 tyto tropické lesy absorbovaly až 107 megatun oxidu uhličitého ročně, což kompenzovalo průměrně 26% emisí, které vznikaly v důsledku degradace pralesů. K největšímu opětovnému růstu flory v poměru s ničením pralesa došlo v oblasti Střední Afriky. Tam se obnovilo 50 % zeleně. Co se však týče celkového objemu regenerace, pak vyhrává Amazonská nížina. Ačkoliv je uváděno, že se z celého odlesnění obnovila jen z 24 %, pořád se tak jedná o nejvyšší číslo v hodnotách megatun uhlíku.

Oxid uhličitý je běžnou součástí naší atmosféry, jeho koncentrace se však zvedá zejména v důsledku průmyslu a těžby fosilních paliv. Tropické lesy hrají v globálním uhlíkovém cyklu hlavní roli. Prostřednictvím fotosyntézy přijímají obrovské množství oxidu uhličitého z atmosféry a ukládají ho v kmenech, kořenech i větvích stromů. Úbytek těchto lesů pak naopak způsobuje uvolňování oxidu zpět do atmosféry. Podle vědců je toto vypouštěné množství srovnatelné s deseti procenty ročních celosvětových emisí fosilních paliv. Obnova tropických pralesů je tedy důležitou součástí boje proti klimatickým změnám.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak funguje mechanismus syntézy protistresového hormonu? Čeští vědci na to přišli

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…