Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Foto: Tříkrálová sbírka

Tradiční tříkrálová sbírka se letos koná po třiadvacáté a hlásí dosud nejvyšší dosaženou částku – celkem se vybralo 161 326 050 korun. Největší část (155 mil.) byla vykoledována klasicky do pokladniček, zbylé miliony zajistil Tříkrálový koncert a Online koleda. Možnost přispívat do Tříkrálové sbírky mají lidé po celý rok. Informovala o tom Charita Česká republika.

Nejvyšší částky byly vybrány v olomoucké arcidiecézi (38 milionů) a brněnské diecézi (37 milionů). Do největší dobročinné sbírkové akce v České republice se zapojily desítky tisíc dobrovolníků, kteří vybírali do více než 26 tisíc zapečetěných pokladniček. V minulém roce se podařilo vybrat 141,4 milionů korun, celkově jsou vybrané částky rok od roku vyšší.

Děkuji všem, kdo se koledování zúčastnili. Štědrost dárců je obdivuhodná,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku tradičně organizuje, a dodává: „Nejen celkový letošní výnos, ale i ,skok‘ oproti loňskému ročníku je rekordní. Velmi za tento skvělý výsledek děkuji tisícům dobrovolníků, dětem, mládeži, dospělým organizátorům i našim koordinátorům, a zejména všem štědrým dárcům za příspěvek i za důvěru.

 A kam peníze poputují?

Celá částka jde na centrální sbírkový účet. Šedesát pět procent se vrací Charitám v místě, kde byly peníze vykoledovány, zbytek jde na další projekty Charity Česká republika a na pomoc do zahraničí. Jednotlivé Charity pak výnos sbírky vkládají do různých dobročinných odvětví, například Charita Kyjov peníze využije na přímou sociální výpomoc lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci. Přerovská Charita peníze použije na přímou pomoc lidem v nouzi, pořízení zdravotnických pomůcek a koupi automobilu pro Domácí zdravotní a hospicovou péči. Charita Jeseník podpoří Denní stacionář Šimon pro osoby se sníženou soběstačností. Kam konkrétně poputují jednotlivé částky, je popsáno na webu Tříkrálové sbírky.

Zdroje: Charita Česká republika, Tříkrálová sbírka

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…