Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Foto: Tříkrálová sbírka

Tradiční tříkrálová sbírka se letos koná po třiadvacáté a hlásí dosud nejvyšší dosaženou částku – celkem se vybralo 161 326 050 korun. Největší část (155 mil.) byla vykoledována klasicky do pokladniček, zbylé miliony zajistil Tříkrálový koncert a Online koleda. Možnost přispívat do Tříkrálové sbírky mají lidé po celý rok. Informovala o tom Charita Česká republika.

Nejvyšší částky byly vybrány v olomoucké arcidiecézi (38 milionů) a brněnské diecézi (37 milionů). Do největší dobročinné sbírkové akce v České republice se zapojily desítky tisíc dobrovolníků, kteří vybírali do více než 26 tisíc zapečetěných pokladniček. V minulém roce se podařilo vybrat 141,4 milionů korun, celkově jsou vybrané částky rok od roku vyšší.

Děkuji všem, kdo se koledování zúčastnili. Štědrost dárců je obdivuhodná,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku tradičně organizuje, a dodává: „Nejen celkový letošní výnos, ale i ,skok‘ oproti loňskému ročníku je rekordní. Velmi za tento skvělý výsledek děkuji tisícům dobrovolníků, dětem, mládeži, dospělým organizátorům i našim koordinátorům, a zejména všem štědrým dárcům za příspěvek i za důvěru.

 A kam peníze poputují?

Celá částka jde na centrální sbírkový účet. Šedesát pět procent se vrací Charitám v místě, kde byly peníze vykoledovány, zbytek jde na další projekty Charity Česká republika a na pomoc do zahraničí. Jednotlivé Charity pak výnos sbírky vkládají do různých dobročinných odvětví, například Charita Kyjov peníze využije na přímou sociální výpomoc lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci. Přerovská Charita peníze použije na přímou pomoc lidem v nouzi, pořízení zdravotnických pomůcek a koupi automobilu pro Domácí zdravotní a hospicovou péči. Charita Jeseník podpoří Denní stacionář Šimon pro osoby se sníženou soběstačností. Kam konkrétně poputují jednotlivé částky, je popsáno na webu Tříkrálové sbírky.

Zdroje: Charita Česká republika, Tříkrálová sbírka

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Které písničky dělají lidem největší radost?

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…