Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Třídění odpadu bude zase o trochu snazší. V Praze pomohou čidla v koších, v Olomouci popelnice na gastroodpad

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Češi se dlouhodobě ve třídění odpadu zlepšují. Zatímco v roce 1997 třídilo podle webu Samosebou pouze 28 procent lidí, loni už to bylo více než 70 procent. Podpořit tento trend se snaží česká města, která přichází s nápady, jak třídění či vyhazování odpadu lidem ještě více usnadnit.

Obvyklé materiály, jako je papír, plast, sklo či kov, třídí řada Čechů. Především ve velkých městech, kde většina lidí nevlastní kompost, ale jen málo z nich separuje nesnězené či zkažené potraviny. Zabránit tomu, aby zbytky z kuchyně končily ve směsném odpadu, se snaží v Olomouci. Lidé zde budou nově moci využívat speciální popelnice na gastroodpad.

Obyvatelé města mohou do nových popelnic vyhazovat například maso, mléčné výrobky, pečivo, cukrovinky, tepelně upravené i neupravené potraviny rostlinného či živočišného původu, prošlé potraviny i s původním obalem, čaje či kávovou sedlinu. „Tento odpad je možné do popelnice vhodit v jakémkoli obalu kromě skla, to do nádob na gastroodpad nesmí. Tyto nádoby budou vypadat vlastně jako menší popelnice na bioodpad, ale budou mít speciální těsnící systém, aby vyhozené zbytky v okolí nezapáchaly a nelákaly třeba potkany,“ uvedl olomoucký náměstek Otakar Bačák. Odpad pak budou pracovníci města odvážet do bioplynové stanice v Rapotíně, kde se využije při výrobě bioplynu, biometanu, elektřiny a tepla.

Foto: město Olomouc

Zatím město rozmístí celkem čtyřicet tmavě hnědých popelnic do ulic sídliště Povel. Pokud se projekt osvědčí, přibydou také do dalších městských částí. „Věřím, že pokud budou Olomoučané této možnosti využívat, podaří se poměrně výrazně snížit podíl směsného komunálního odpadu ukládaného na skládku. Každá recyklace má smysl,“ dodal Bačák, podle kterého dosud gastroodpad často nesprávně končil v popelnicích určených na bioodpad.

Chytré popelnice budou nově v celé Praze

Ulehči pracovníkům při svozu odpadu se pak snaží v Praze, kde klasické kontejnery na tříděný odpad nahradí popelnice vybavené senzory hlídajícími naplněnost popelnic. První čidla se v pražských koších objevila již na začátku roku 2019 jako součást projektu Chytrý svoz odpadu. Nyní se zastupitelé hlavního města rozhodli osvědčený projekt rozšířit i do dalších částí města, kam postupně pracovníci dodavatelské firmy Operátor ICT umístí 6 000 těchto sběrných nádob.

Podzemní kontejnery na tříděný odpad. Foto: Tomáš Benda

Cílem novinky je snížit provozní náklady města, a díky tomu také ubrat z množství vypouštěných emisí oxidu uhličitého. „Díky chytrému svozu odpadu bude možné operativně upravovat četnost svozu, a to jak v případě přeplňování sběrných nádob, tak i v případě, že nastavená frekvence svozu bude u sledovaných nádob naddimenzovaná. Jsme přesvědčeni, že kvalitní monitoring svozu odpadu má značný potenciál významnou měrou zkvalitnit služby poskytované veřejnosti,“ vysvětlil Matěj Šandor z firmy Operátor ICT.

Zdroj: sasmosebou.cz, praha.eu, olomouc.eu

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…