Tradiční šicí stroj sceluje oblečení i komunity

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Lásku k tradičnímu šití a móde přetvořil v pomoc druhým. Michael Swaine – krejčí, profesor keramiky na Kalifornské univerzitě a zároveň majitel obchodu s názvem Tenderloin National Forest je nadšenec, který věří, že zalátat lze opravdu všechno, nejen díru na triku.

Vždy 15. den v měsíci mohou obyvatelé San Franciska potkat v ulicích krejčího Michaela Swaina, jak na historickém šicím stroji tradičním způsobem sešívá oblečení, které mu donesou místní. Za službu si přitom neúčtuje ani halíř.

Klasický šicí stroj funguje na principu jednoduchého ozubeného kola a šlapadla, které se skrývá pod stolem, na kterém je umístěný stroj, jak jej známe dnes. Je navíc obohacen o zlatavé ozdoby a okrasné písmo. Swaine věří, že šití je způsob, jak zcelit díry v našich životech a s nití u stroje si promluvit o životě. Proto chce již brzy otevřít tzv. knihovnu oprav, která bude schopna pokrýt i jiné potřebné opravy.

Samotný autor se považuje za obyčejného kluka, pro něhož je šití především gestem. Hlavním smyslem jeho iniciativy je, aby se co nejvíce lidí zapojilo do jakékoliv aktivity, nebálo se vystoupit z davu a našlo odvahu dělat věci, které nejsou v dnešní době zcela běžné.

 

Autor článku

Profilový obrázek