Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Toto muzeum má ve své sbírce obraz, ke kterému si můžete přivonět a ucítit různé vůně

3 minuty radosti
Foto: Museo Nacional del Prado

Muzeum v Madridu má ve své sbírce obraz, který můžete cítit. Ano, čtete správně. Museo Nacional del Prado v Madridu ve Španělsku otevřelo unikátní výstavu navazující na obraz Smysl čichu od Jana Breughela a Rubense. Informaci přinesl server Euro News.

Obraz Smysl čichu zobrazuje zahradu se stromy, rostlinami a zvířaty. Původním cílem obrazu bylo evokovat širokou škálu pachů, které může člověk rozlišit. Muzeum Prado ale zašlo ještě o krok dále. Díky partnerství s nadací Perfume Academy Foundation a módní společností Puig vytvořilo muzeum deset odlišných vůní, které návštěvníkům obraz oživí.

Oživení 10 vůní

Pomocí AirParfum technologie vyvinuté společností Puig vytvořil parfumér Gregorio Sola deset vůní, které se shodují s různými prvky vyobrazenými na malbě. Díky čtyřem difuzérům lze vůně cítit, když návštěvníci manipulují s dotykovou obrazovkou umístěnou před dílem.

Návštěvníci mohou zachytit tóny esenciálních olejů z pomerančových květů, květinové aroma jasmínu nebo zelené vůně fíkovníku spolu s dřevěnými tóny jeho kůry. Součástí expozice jsou také vůně růží, kosatců, nardu a narcisů. K vytvoření vůně narcisu bylo potřeba natrhat přes 1 300 kg květů.

Obrazu dodává realistický rozměr také vůně africké cibetky, živého savce původem ze subsaharské Afriky.
Cibetka má mezi zadníma nohama váček, který vylučuje hustou nažloutlou pižmovou tekutinu, která se historicky používala při vytváření jemných parfémů kvůli svým stabilizačním vlastnostem.

A finálně můžete také zachytit jedna z vůní známou jako Alegorie. Jedná se o parfém inspirovaný kyticí květin na obraze, který alegorická postava drží v pravé ruce. Vůně obsahuje jasmín, růže a kořeněné prvky.

Madrid. Ilustrační foto: Pexels

Autoři voňavého obrazu

Obraz je jedním z pětidílného cyklu s názvem Pět smyslů od Jana Breughela, který chtěl, aby každé dílo evokovalo sílu jednotlivých smyslů: zraku, zvuku, čichu, chutě a hmatu. Breughel byl ve své době neuvěřitelně uznávaným vlámským malířem. Smysl čichu namaloval s pomocí svého přítele Petera Paula Rubense, který přispěl alegorickými postavami. Je považován za jednoho z nejvlivnějších umělců vlámské barokní tradice, často s Breughelem spolupracoval na různých projektech.

Sérii smyslů si pravděpodobně objednala Isabella Clara Eugenia a její manžel arcivévoda Albert Rakouský, tehdejší vládci Španělského Nizozemska.

Vůně úspěchu

Pro Museo Nacional del Prado byl experiment s voňavou výstavou obrovským úspěchem. Alejandro Vergara, kurátor muzea Prado uvedl, že odezva na expozici byla ve Španělsku i v celé Evropě veliká a návštěvníci byli z voňavého obrazu nadšeni.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…