Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Autor fotografie: Zbyněk Nantl

Během celorepublikové akce Ptačí hodinka se Čechům podařilo zpozorovat nejvíce sýkorek koňader. Celkem se zapojilo 27 tisíc dobrovolníků, kteří zaznamenali přes půl milionu ptáků.

Sýkora koňadra si ve třetím ročníku sčítání obhájila pomyslný trůn a statistiky opět s přehledem ovládla. „Žádný jiný pták nelétal na krmítko častěji než sýkora koňadra. Zaznamenali jsme ji na 85 procentech krmítek. Na druhém místě, s výskytem na 66 procentech krmítek, byla sýkora modřinka,“ uvedla koordinátorka Ptačí hodinky Alena Skálová. Oficiální výsledky s možností filtrování krajů a okresů jsou k dispozici na webových stránkách projektu.

Letošní výsledky nebyly velkým překvapením. Zdroj: Česká společnost ornitologická

Skokanem roku byl čížek lesní, který se vyhoupl z loňského čtyřiadvacátého místa na deváté. „Letošní zima je na čížky opravdu bohatá, a to nejenom u nás. Více čížků pozorovali také účastníci sčítání v Rakousku a Bavorsku, které probíhalo ve stejný termín jako česká Ptačí hodinka,“ doplnila Skálová. Letos se také podařilo zaznamenat více kosů černých.

Skokanem roku se stal čížek. Autor fotografie: František Vaňásek

Třetího ročníku sčítání ptáků na krmítkách se během druhého lednového víkendu zúčastnilo 27 tisíc lidí z celé republiky, kteří zpozorovali a zaznamenali 538 tisíc ptáků. Dlouhodobým cílem České společnosti ornitologické, která akci pořádá, je zjistit, jací ptáci se v našich končinách vyskytují a zda jejich počet stoupá nebo klesá.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost