Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Průlomová studie vrhla nové světlo na to, jak lze využít pokročilé technologie ke zmírnění chorob rostlin. Laboratoř Jet Propulsion Laboratory NASA v Jižní Kalifornii ve spolupráci s Cornell University prokázala možnost rozpoznání nemocí plodin ještě předtím, než se u nich začnou projevovat viditelné příznaky, informoval server Earth.

Konkrétně se výzkumný tým zaměřil na GLRaV-3 (virový komplex 3 spojený s vinnou révou), což je virus šířený především hmyzem. GLRaV-3 má za následek snížené výnosy a nižší kvalitu ovoce, což každoročně způsobuje americkému vinařskému a hroznovému průmyslu škody a ztráty odhadem ve výši tří miliard dolarů. Historicky detekce viru vyžadovala pracné analyzování révy po révě a nákladné molekulární testování. Cílem studie proto bylo zjistit, zda by nová technologie mohla pomoci při včasné identifikaci nemocí. „Stejně jako lidé nemusí nemocné rostliny vykazovat příznaky hned, takže včasná detekce je největší výzvou, které pěstitelé čelí,“ řekla hlavní autorka studie doktorka Katie Goldová, odborná asistentka na Cornell University. 

Odborníci testovali schopnost přístroje AVIRIS-NG instalovaného na výzkumné letadlo létající přes zhruba 11 tisíc akrů vinic v Kalifornii, hlavní oblasti produkující hrozny. Shromážděná data byla poté vložena do počítačových modelů určených k rozlišení infekce. Zjištění výzkumníků byla působivá; podařilo se jim rozlišit infikovanou a neinfikovanou révu s 87% přesností, a to jak před, tak po objevení viditelných příznaků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Vím si rady v každé situaci: portál Mladý zdravotník radí zábavnou formou laikům

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…