Technologická agentura ČR chce zlepšit kvalitu aplikovaného výzkumu

Zdroj fotografie: pixabay.com

Vláda v minulých dnech schválila program Technologické agentury ČR (TA ČR) s názvem Národní centra kompetence 1. Ta by měla zvýšit efektivitu a kvalitu výsledků aplikovaného výzkumu. Cílem programu je podpořit spolupráci mezi firmami a výzkumnými organizacemi. Program by měl trvat od roku 2018 do roku 2022 a dohromady by měl stát zhruba 1,83 miliardy korun.

Technologická agentura by ráda díky novému programu posílila výzkumné a inovační aktivity firem. Podle dokumentu Národní politika výzkumu, vývoje a inovací ČR pro roky 2016 až 2020 není v Česku příliš rozvinutý aplikovaný výzkum na poli spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Vzniknout by tak měla například velká komplexní centra orientovaná na aplikovaný výzkum a mezinárodní spolupráci. Spolupráce by měla vyústit v maximální uplatnění poznatků v praxi.

Program je také reakcí na snižování dotací z evropských fondů. Na financování by se tak měly podílet smluvní výzkumné organizace a část by byla zaplacena z programů a dotací. Projekty programu se pak budou posuzovat na základě veřejné soutěže, ve které budou projekty hodnoceny nejspíš experty ze zahraničí. Na plánovaný program Národní centra kompetence 1 přímo naváže program Národní centra kompetence 2, který by měl být připraven příští rok.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek