O kráse se říká, že je značně subjektivní. Ne však podle vědců, kteří při výzkumu pro společnost Roofing Megastore analyzovali nejznámější architektonické památky podle takzvaného zlatého řezu. Nejsymetričtější, a tudíž nejkrásnější stavbou světa je podle nich katedrála svatého Pavla v Londýně. V první desítce ale boduje i pražský Tančící dům.
Zlatý řez jako ukazatel krásy používali už renesanční umělci. Podle tohoto pravidla je umělecké dílo s poměrem stran 1:1,681 ideální a lidé ho, z přesně neurčených příčin, budou považovat za krásné. Totéž podle iniciátorů výzkumu platí i pro architektonická díla. Vědci porovnali poměry stran a dominantních prvků na stovce nejznámějších památek. Ideálu se podle žebříčku zveřejněného na serveru Daily Mail nejvíce, konkrétně ze 72,28 procent, blíží londýnská katedrála svatého Pavla.
Druhou příčku si vysloužil resort Marina Bay Sands v Singapuru a pomyslné třetí místo obsadilo Westminsterské opatství. Pětici nejkrásnějších staveb pak doplňuje Ósacký hrad a Chrám Vasila Blaženého v Moskvě. V celosvětovém hodnocení ale najdeme i výraznou českou stopu. Známý Tančící dům, svého času velmi kontroverzní stavba, je podle vědců devátým nejkrásnějším architektonickým počinem na světě. Z pohledu ideálu zlatého řezu porazil dokonce Bílý dům, pyramidy nebo římskou dominantu Pantheon.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…