Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tajemné číslo 69 ovládlo soutěž Interiér roku

Foto: Studio Flusser

Absolutním vítězem soutěže Interiér roku za rok 2021 se stal žižkovský Mezonet 69. Dané číslo kromě sexuální pozice symbolizuje jing a jang – dvě spojené části jednoho celku představující harmonii, nebo také tajemný obraz, k němuž mají majitelé mezonetu osobní vztah. A právě takto rafinovaně je zpracovaný koncept celého bytu, za nímž stojí studio No Architects.

Soutěž Interiér roku má za sebou sedmiletou historii, díky níž je možné posuzovat vývoj v oblasti českých a slovenských interiérů. Jako jediná soutěž u nás se totiž zaměřuje na hodnocení vnitřního prostoru staveb. Do posledního ročníku se zapojilo 200 projektů. Novinkou byla mj. kategorie Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení, reagující na aktuální trendy. Veřejné i soukromé interiéry se tak nyní hodnotí v 9 kategoriích. Soutěž usiluje o pojetí interiéru jako multidisciplinárního prostoru, proto v porotě kromě architektů a designerů zasedl například sochař, výtvarník nebo známá filmová režisérka Hana Třeštíková.

Mezonetu 69 se podařilo uspět v kategorii Rekonstrukce, současně se stal absolutním vítězem soutěže. Jeho tvůrci ze studia No Architects byli oceněni zejména za rafinovaný koncept nezahlceného, antistresově působícího interiéru. Na porotu udělala dojem hra s barvami nebo konotace na styl první republiky. Svůj název dostal mezonet podle výrazného obrazu Vladimíra Houdka s číslem 69. Ten společně s dalšími obrazy umístěnými v bytě architekty inspiroval k výběru barev, do nichž je laděn. Jeho majitelé, milovníci umění, si přáli vytvořit interiér propojující každodenní život s uměním.

Obývací pokoj v Mezonetu 69. Foto: Studio Flusser

Zajímavou kategorií soutěže je také Cena novinářů, v níž se podařilo uspět velmi náročné rekonstrukci soukromé stavby s názvem Spálený mlýn. Jedná se o rekonstrukci areálu mlýna a pekárny nedaleko Kutné Hory, na níž se podílelo vícero architektů. Historie objektu sahá do počátku 14. století, potomci původních majitelů se proto snažili zanedbané budovy vzhledem k jejich různorodosti a unikátnímu přírodnímu prostředí citlivě zrekonstruovat.

Kompletní výsledky soutěže najdete na stránkách Interiéru roku.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Interiér roku, Czechdesign, No Architects

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…