Šumavský rybník Olšina získá novou stezku a návštěvnické centrum

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Nová naučná stezka zpestří okolí jednoho z nejvýše položených českých rybníků – rybníku Olšina, který se nachází nedaleko Lipna. Návštěvníci se díky stezce budou moci projít přes mokřady a pohybovat se přímo nad hladinou rybníka. Vodní nádrž se nachází na území vojenského újezdu Boletice a je známý svou ptačí populací, která čítá 136 druhů, z toho 53 zvlášť chráněných.

Celková délka stezky bude zhruba sedm kilometrů a rozšíří ji infotabule popisující místní floru a faunu. Návštěvníci tam budou moci vidět například stylizovanou bobří hráz, expozici o lesnictví, rybářství nebo místním ptactvu. Budou také moci navštívit pozorovací budku v mokřadech s malou rozhlednou. „Chceme šumavským turistům představit unikátní přírodu, která vyniká tím, že se jí až doposud vyhýbá civilizační ruch,“ uvedl Josef Vojáček, ředitel Vojenských lesů a statků České republiky.

Stezka bude stát dohromady 30 milionů korun. Na jejím vybudování se kromě Vojenských lesů podílí také rakouský spolek Verein Waldschule Böhmerwald. Významnou finanční podporu poskytne i evropský fond pro regionální rozvoj Interreg V-A Rakousko – Česká republika. Stezka se začne budovat letos na podzim a vznikne k ní i návštěvnické středisko. „Chtěli bychom vytvořit společný prostor pro sdílení společného přírodního a kulturního dědictví podle hesla, že příroda nezná hranic,“ vysvětlil manažer projektu Tomáš Vydra.

Zdroj: budejckadrbna.cz

Autor článku