Studentka Masarykovy univerzity získala prestižní cenu označovanou jako Junior Nobel Prize

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vítězství v soutěži The Undergraduate Awards si nedávno z irského Dublinu přivezla studentka Masarykovy univerzity Hana Sedláčková. Zvítězila v kategorii věd o živé přírodě.

V soutěži určené bakalářským studentům, kteří píší, nebo nedávno obhájili své bakalářské práce, zaujala výzkumem bílkoviny RECQ4, jejíž mutace způsobuje dědičné onemocnění Rothmund-Thomsonův syndrom. Sedláčková se jím zabývá již od studia na střední škole.

„Do soutěže jsem zaslala svou bakalářskou práci, v níž se věnuji fungování proteinu RECQ4 v opravách a replikaci DNA. DNA není jen klasická dvoušroubovice složená ze dvou řetězců, ale může být nabývat různé složitější tvary podobné bublině či kříži nazývanému Holliday junction, a právě na něj se naše bílkovina váže mnohem častěji, než na jiná místa v DNA,“ vysvětlila Sedláčková. Podobné složité struktury DNA ale nejsou v organismu žádoucí, mohou totiž vést ke genomové nestabilitě a následně až k rakovinnému bujení. Mladá biochemička proto dál zkoumá, proč se RECQ4 protein váže právě na tato místa a jaké jsou jeho další funkce.

Sedláčková ve své kategorii porazila 26 soupeřů. „Překvapilo mě, že v užším výběru prací se ta moje ocitla vedle výzkumů studentů z univerzit, jako je Harvard nebo Yale. Vidět své jméno a jméno Masarykovy univerzity vedle nich je opravdu výborný pocit,“ říká Sedláčková.

The Undergraduate Awards je největší světový akademický program udělující ocenění za vynikající výzkum a práce v 25 kategoriích, od přírodních věd po byznys a umění. Letos se do celé soutěže přihlásilo 5117 studentů z 255 univerzit a z 39 zemí.

Autor článku

Profilový obrázek