Studentka ČVUT vyvíjí tričko, které uleví od bolestivé menstruace

Zdroj fotografie: cvut.cz

Ulevit ženám od bolestivé menstruace a zároveň vytvořit alternativu k různým medikamentům, které užívají už i velmi mladé dívky, se rozhodla studentka Českého vysokého učení technického v Praze Kateřina Rýdlová. Studentka z Ústavu průmyslového designu se proto spojila s kolegy z elektrotechnické fakulty a navrhla unikátní dámské body tričko z elektricky vodivých textilií.

Studentka se při vývoji nové pomůcky snažila dbát na snadné používání i mimo domov. „Chtěla jsem navrhnout produkt uživatelsky přívětivý, za který by se ženy a dívky nemusely stydět a neměly potřebu se cítit při používání nekomfortně jako při pašování hygienických pomůcek na toaletu,“ řekla Rýdlová. Elektroniku tak bylo nutné zanést přímo do oblečení, což se podařilo pomocí smart textiliím. Praktické body prohřívá oblast podbřišku a beder před menstruací i během ní.

Aktuálně vědci vytvořili tři koncepty body. První využívá vodivých nití a výšivky z nich, která pokrývá bolestivé oblasti a hřeje. Druhý koncept pak využívá celovodivý úplet, třetí je založený na paličkování vodivé krajky na míru každé ženě. Do budoucna chce studentka navázat spolupráci s českými textilními firmami a doladit jeden z konceptů tak, aby mohly body vyrábět sériově české značky spodního prádla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

V České republice už fungují první rouškomaty

V liberecké zoo se poprvé narodilo mládě mravenečníka

Česká televize spouští nový kanál. ČT3 cílí na seniory

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec