Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studentka ČVUT vyvíjí tričko, které uleví od bolestivé menstruace

Zdroj fotografie: cvut.cz

Ulevit ženám od bolestivé menstruace a zároveň vytvořit alternativu k různým medikamentům, které užívají už i velmi mladé dívky, se rozhodla studentka Českého vysokého učení technického v Praze Kateřina Rýdlová. Studentka z Ústavu průmyslového designu se proto spojila s kolegy z elektrotechnické fakulty a navrhla unikátní dámské body tričko z elektricky vodivých textilií.

Studentka se při vývoji nové pomůcky snažila dbát na snadné používání i mimo domov. „Chtěla jsem navrhnout produkt uživatelsky přívětivý, za který by se ženy a dívky nemusely stydět a neměly potřebu se cítit při používání nekomfortně jako při pašování hygienických pomůcek na toaletu,“ řekla Rýdlová. Elektroniku tak bylo nutné zanést přímo do oblečení, což se podařilo pomocí smart textiliím. Praktické body prohřívá oblast podbřišku a beder před menstruací i během ní.

Aktuálně vědci vytvořili tři koncepty body. První využívá vodivých nití a výšivky z nich, která pokrývá bolestivé oblasti a hřeje. Druhý koncept pak využívá celovodivý úplet, třetí je založený na paličkování vodivé krajky na míru každé ženě. Do budoucna chce studentka navázat spolupráci s českými textilními firmami a doladit jeden z konceptů tak, aby mohly body vyrábět sériově české značky spodního prádla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.